Kılıç Ustası Olmak

Kadim kültürlerden birisinde çok ünlü bir kılıç ustası yaşarmış, yaptığı kılıçlar tüm savaşçılar tarafından beğenilir adeta sıraya girip çok yüksek paralar ödeyerek sahip olunabilirmiş, ustanın yıllarını verdiği bu meslekte otorite olmayı başarmış ve herkesin takdirini kazanmış.
 

Günlerden bir gün usta dükkânında bir koyun postunun üzerinde oturmuş dostları ile sohbet ediyor iken içeriye elinde eğrilmiş bir kılıç ile genç, gürbüz bir savaşçı girmiş:

Savaşçı: elindeki kılıcı göstererek Ustaya hiddetle çıkışmış; usta yaptığın kılıç eğrildi bozuldu diye sitem etmiş.

Usta: Genç adam hiddetlenme bu kılıç düzeltilebilir demiş ve kılıcı eline alarak oturduğu koyun postundan kalkmadan postun altına sokarak birkaç hoplama zıplama ile kılıcı düzelmiş ve eski haline getirdiği kılıcı savaşçıya uzatarak borcunun 40 altın olduğunu söylemiş.

Savaşçı: Savaşçı gördükleri karşısında hem şaşırmış hem de sinirlenmiş ve ustaya yeni bir kılıcın fiyatını sormuş?

Usta: Tamir 40 altın, yenisi 45 altın diye cevaplamış.

Savaşçı: İsyan ederek, ne yaptın da 40 altın alıyorsun yenisi 45 altın zaten demiş, senin yaptığın neki postun altına soktun kılıcı hopladın zıpladın iş bitti demiş.

Usta: Öyleyse buyur sen yap demiş, düzelttiği kılıcı tekrar oturduğu postun altına sokarak birkaç zıplamada eski haline sokmuş, oturduğu yerden kalkarak savaşçıyı postun üzerine oturtmuş ve kılıcı kendisine vermiş.

Savaşçı: Aldığı kılıcı oturduğu postun altına sokarak ustanın yaptığı gibi kılıcın üzerinde birkaç kez hoplayıp zıplamış ve kılıcı kırmış ve ustaya karşı boynunu bükmüş.

Usta: Usta genç ve tecrübesiz savaşçıya vakarla yaklaşarak bak genç adam sen benim kılıcın üzerinde hopladığımda aldığım ücreti hor gördün, ben hoplamaya değil o postun üzerine oturmak için verdiğim uzun yılların karşılığı olarak bu ücretini senden talep ettim. Postun üzerine oturmak marifet değil orayı hak etmek marifet diye nasihatte bulunmuş.

Bu hikayeden alınacak dersler herkes için olmalı, savaşçı tecrübenin ne olduğunu öğrenip ona saygı duymayı öğrenmeli, ustada tecrübesiz, acemi gençleri kırarak, dökerek değil yaşatarak öğretilmesi gerektiğini unutmamalıdır.

Bu yıl Afyon Kocatepe Üniversitesi Sultandağı MYO “Otobüs Kaptanlığı” mezuniyet töreninde ustalara saygı göstereceğiz. Biraz merak edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami