Şeytan Ayrıntıda Gizlidir 1

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir 1

Merhaba değerli okuyucular; geçen hafta girişimci ve yönetici arasındaki farkları başlıklar halinde verdik, bu hafta ayrıntısına bakalım nede olsa “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” diyelim:

Girişimcinin “Kurucu Ve Organize Edici”; girişimci zor şartlar altında dişiyle tırnağıyla kurduğu ve tüm organizasyonu adeta dantel işler gibi yaptığı kurumun başarısını sağlayan kişi olmuştur. Rahmetli Vehbi Koç Arçelik bayi toplantılarında gelecek yıl siparişlerini tek tek bayilerden kendisi görüşerek alırmış. Sektörümüzde de Sümer Yığcı ağabeyden dinlemiştim “Rahmetli Saffet Ulusoy Şirkette garajı gezer bakımı yapılan araçları kontrol eder hatta ön lastikleri arka lastiklerle değişimlerini kontrol eder”  tüm çalışanlara ben buradayım işime kurduğum organize ettiğim işe sahip çıkıyorum mesajı verdiğini görüyoruz.      

Buna karşılık Yönetici “Koruyucu Ve Eğitici” olması ise zaten kurulmuş ve organize edilmiş bir yapıya gelmiştir, ondan beklenilen var olanı koruyup geliştirmesidir. Gelişim için eğitim vazgeçilmezdir, burada yöneticiyi zorlayan girişimcinin eğitim konusuna duyarsızlığı ve eğitimi masraf olarak görmesidir. Bir profesyonelden duymuştum Girişimci “ eğitimi sen niye vermiyorsun?” diye azar tonlu bir soru sormuş, bu eğitim konusu kobi ölçeğinde hala sorun! Girişimciye de ben de bir soru sorayım çocuğunu neden okula gönderiyorsun annesi evde eğitsin demek gibi bir şey!

Girişimci “Başarı Arayışında”dır, girişimci çorbayı kaynatacak hale geldiğinde başarı arayışına gark olmalıdır, bazen insanlar eleştirirler bu yaşa geldi hala çalışıyor “gözünü toprak doyursun” “yedi sülalene yeter kazandığın” bunu girişimci olmayanın anlaması zor öncelikle kurumun devam etmesi ve başarılı olmasının verdiği haz farklı rahmetli Sakıp Sabancı zevk alırdı açılış yapmaktan keza rahmetli Turgut Özal açılış yeni fabrika vb keyiflenirdi. Keyif adı üstünde tarifi zor.

Yönetici “Güç Arayışında”dır, Güç sahibi olabilmek hele bunu başkasının yatırımları ve birimlerini yönlendirerek yapmak sanırım kolay bir şey değil. Yönetici güç sahibi olabildiği ölçüde varlığını sürdürebilir, bu işletmenin başarılı olabilmesine endekslidir, elbette krizli dönemler olur, olacaktır ancak güç çok tartışmalı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır, yöneticinin patrona yakın olmaktan tutunda, bürokrasideki eş dost gücüne kadar sektördeki bilinirliliği ve saygınlığına kadar birçok güç enstrümanına sahip olabilir. Bazen sorulur ya “ O adamı (profesyonel yöneticiyi) orada neden tutuyorlar?

Girişimci için “Firmasına Bağlı” olmak en temel motivasyondur, firma her şeydir, çocuğudur, evdeki çocuklar üvey evlat gibidir, hanım kuması girişimcinin işidir ve her zaman daha değerlidir. Girişimci sizin için yapıyorum der, ancak bilinen odur ki girişimci her şeyi kendi içi yapar.

Yönetici “Mesleğine Bağlı” dır, öylede olmalıdır, şayet mesleğini gerektirdiği profesyonel davranışlarda bulunmazsa örneğin patronun “tık deyicisinin, hık deyicisi” olursa, ilk reorganizasyonda kapı dışarı edilecektir. Patrona tık/hık deyici değil, gerçekleri ortay koyan yönetici lazımdır. Diyorsanız ki patron tık/hık deyici istiyor, meraklanmayın sona yaklaşılmıştır patron evi köyü ipotek etmiş gemi batıyordur.

 

Girişimci “Orta Düzeyde Risk Alan” alan bir portre ortaya koymalıdır, tüm yumurtalar bir sepete konamamalıdır, ayrı sepetleri kontrol etmekte hiç kolay değildir. Girişimci bir savaşçıdır ancak hiçbir zaman dev rüzgar değirmenleri ile savaşan manik bir karakter olan “Don Kişot” değildir. Bu arada civardaki “Sanço Panço” kılıklılara dikkat edelim, çok var !!!

Yönetici “Bireysel Risk Almaktan Kaçan” bir portre çizer yada çizmelidir. Son kararı patron (aslında yönetim kurulu vermelidir oda ayrı bir mevzu) verecektir. Yöneticinib görevi patrona alternatifleri sunmak ve gerekli açıklamalarda bulunmaktır. “Görüşünü söyle, ısrar et, kabul görmezse KÜSME” patron patrondur.

Haftaya görüşelim… 

Yrd.Doç.Dr.Kemal KARAYORMUK

Afyon Kocatepe Üniversitesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü
Sultandağı Meslek Yüksekokulu Müdürü

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami