İstanbul Havalimanı’nda taksiler için yeni dönem! “En Taksi” uygulaması hayata geçirildi

İstanbul Havalimanı’nda “Havalimanı Taksiciler Kooperatifi” tarafından hayata geçirilen “En Taksi” uygulaması düzenlenen törenle hayata geçirildi. Törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Korsan uygulamaları ile baş etmenin en güzel yanı kendinizi geliştirmek, hatanızı bulup düzeltmek” dedi.

Havalimanı Taksiciler Kooperatifi” tarafından hayata geçirilen “En Taksi” uygulaması düzenlenen törenle hayata geçirildi. Tören İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatif Binası’nda gerçekleşti. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un yanı sıra İstanbul Mülki İdari Amiri İsmail Şen, İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA CEO’su Kadri Samsunlu, İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatif Başkanı Fahrettin Can, Mobilbil Kent Teknolojileri CEO’su Ahmet Dönmezoğlu ve taksiciler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, taksici esnaflarının bu tür teknoloji girişimlerinden mutlu olduğunu ifade etti. Bakan Ersoy, “Aynı disiplini aynı istekliliği diğer taksi odası esnaflarımız da gösterirse istediğimiz sonuçları alacağız. Korsan taşımacılığın önüne geçmek için gerekli kanun düzenlemeleri yapıldı. Ancak biz ne yaparsak yapalım ne kadar kanun düzenleme yaparsak yapalım, önce siz kendinize yatırım yapacaksınız sonra mekanınıza yatırım yapacaksınız. Bakıyorum burada mavi taksilerin siyah taksilerin sayısını ne kadar çok. Eğer bu taksilerin sayısını arttırırsanız daha konforlu hizmet sağlarsanız kanun düzenlemeler ile korsan taşımacılık konusunda sonuç alacağız. Aksi takdirde siz talebin sizden olan beklentileri sağlayamaz iseniz maalesef merdiven altı uygulamalarla yani gayri resmi uygulamalar ile karşılaşıyorsunuz. Bu korsan uygulamaları ile baş etmenin en güzel yanı kendinizi geliştirmek hatanızı bulup düzeltmek” şeklinde konuştu.
taksi ile ilgili görsel sonucu

“BU UYGULAMA HAVALİMANI DIŞINDA DA YANGINLAŞMALI”

İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki taksici esnaflarının güzel örnekler sergilediğini belirten Bakan Ersoy, “Sizleri hep dışarıda tutuyorum. Sizler taksi esnafı açısından güzel örnekler sergiliyorsunuz gönüllü bir şekilde uygulamaları yapıyorsunuz. Yeri geldiği zaman bu uygulamalara uymayan arkadaşları eliyorsunuz. Bu tür uygulamalar burada çok güzel işliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da bu uygulama çok güzel işliyor. Bu uygulama inşallah havalimanı dışında da yaygınlaşırsa bu çözümlenmiş olacak” diye konuştu.

“AKILLI TAKSİ HİZMETİNİ BİR MİLAT OLARAK GÖRÜYORUZ”

Yolcuların mutluluğuna çok önem verdiklerini söyleyen İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA CEO’su Kadri Samsunlu, “İki hafta önce ABD’ye gittim bindiğim taksi bizim burada gördüğümüz taksilerin yakınından bile geçmiyor. Bu bile bizim işimizi kaliteli yaptığımızı dünyaya fark attığımızı gösteriyor. 56 milyondan fazla yolcuya hizmet verdik ve yolcularımızın bizden mutlu ayrılmasına çok önem veriyoruz. Akıllı taksi hizmetini bir milat olarak görüyoruz. Bu miladın İstanbul Havalimanı’ndan doğup tüm Türkiye’ye hatta dünyaya yayılmasını istiyoruz. Yurt dışına bu hizmetin götürülmeye çalıştığını duyuyoruz. İstanbul Havalimanı’nda yolcularımız çağrı merkezi ve mobil uygulama üzerinden taksi çağırabileceği rezervasyon yapabileceği bir uygulama hizmete giriyor. 7/24 izlenebilen ve denetleyebilecek sistem ile hizmet kalitesi gerçek bir standarda çıkacak” dedi.

taksi ile ilgili görsel sonucu
“MESLEKTE BİR DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Korsan Taksi taşımacılığı konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un mecliste yaptığı konuşmalardan mutlu olduklarını ifade eden İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatif Başkanı Fahrettin Can, “Akıllı taksiye verdiğiniz destek için de teşekkür ediyorum. Turizm adı altında korsan taksicilik yapan çalışanlar için mevcut kanunlar yeterli değil. Allah’a çok şükür devletimizin gücü ve kudreti var 24 saat geçmeden korsanın önüne geçer ama korsanı doğuran nedenleri de biliyoruz bunları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Akıllı taksi yolcu memnuniyetini arttıracak ve en üst seviye çıkartacak şikayetleri en aza indirecektir. Yolcumuz güzergah seçebilecek, kaç paraya gideceğini köprü ve otoban ücretleri ekrana yansıyacak. İçerisinde bulunan ekranlarda Türkiye ve İstanbul Havalimanı’nı tanıtan görüntüler olacak. Bu sistem hem yolcumuzu hem turistlerimizi hem de bizleri mutlu edecektir. Meslekte bir devrimi gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“EN TAKSİ” UYGULAMASI NEDİR?

En Taksi uygulaması ile yolcular artık İstanbul Havalimanı’na geliş ve gidişlerinde mobil uygulama üzerinden tek tuşla bulundukları noktaya, diledikleri başka bir noktaya taksi çağırabilecek, gelen çağrılar taksilerde kurulu sistem tarafından en yakındaki boş taksiye yönlendirilerek hızla taksiye erişim sağlanacak. Şoförlerin cep telefonuna ihtiyaç duyulmayan sistemde, taksi şoförleri güvenli ve pratik biçimde yolcuların bulunduğu konuma yine tek tuşla navigasyon üzerinden yönlendirilecekler. Bu sayede taksicilerin yolcu arama maksadı ile trafikte geçirdikleri süre azalırken, yolcularında taksi bekleme süreleri azalacak. İstanbul Havalimanı taksilerinde koltuk arkalarında bulunan endüstriyel tablet ekranlar üzerinden plaka, şoför, çağrı merkezi ve taksimetre bilgileri standart olarak yer alacak. Yolculuk başladığında ise ilgili ekranlardan gerçek zamanlı taksimetre bilgisi, konum, navigasyon, tutar bilgileri anlık olarak koltuk arkası ekranlardan yolculara sunulacak. Sistemde dileyen yolcular gidecekleri noktayı belirterek, alternatif güzergahlar üzerinden ulaşım süresi ve tutarlarını görebilecek, arzu ettikleri rota üzerinden yolculuğun yapılmasını sağlayabilecekler. Ayrıca, koltuk arkası ekranlardan Turistlere kendi dillerinde bilgilendirme yapılabilecek ve arzu eden turistler çeviri desteği alabilecekler. İngilizce, Arapça desteği ile sistem ilk etapta çeviri desteğini sağlıyor olacak.

İstanbul Havalimanı'nda taksiler için yeni dönem! En Taksi uygulaması hayata geçirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami