Trafik Kazalarında Çokça Ölen Üniversite Öğrencilerinin Sorumluluğu Kime Aittir?

Türkiye de devlet ve vakıf üniversitelerinin sayısı hızla artarken, bu üniversitelerin yılbaşı veya dönem sonu gezi programlarında çokça öğrencilerimiz trafik kazalarında ölmektedirler .Bu kayıplarda Üniversite Genel Sekreterlikleri, Dekanlıkların ve Müdü rlüklerin tutulan araçlarla ilgili ciddi bir çalışma yapmadıkları sıkça görülmektedir. En son Süleyman Demirel Üniversite öğrencilerinden iki otobüsle Eskişehir’e  gezmeye gidilmesi programında 8 öğrenci ölmüş ve 23 öğrencide yaralanmıştır. Her yıl 100 lerce Üniversite öğrencisi bu gezi programlarında ölmektedir. Burada Üniversite yönetimin dikkat edeceği  ve arayacağı şartlar  şunlardır.

1-Aracın yaşı, kış ise lastikleri, çalışma izni, 10 numara yakıt kullanıp kullanmadığı, D1 VE D2 belgesi olup olmadığı,koltuklarda emniyet kemeri olması ve onların takılması, fenni muayenesinin olup olmadığı,

2-Şoförün yaşı, mesleki yeterlilik belgesi olan SRC belgesi, yorgun ve uykusuz araç kullanmaması,

3-Havanın kuru veya yağışlı olmasına göre hız tahdidine uyması, yağışlı havalarda hızını en az % 25 azaltması, kestirme yolların kullanılmaması, bir an önce gidip  dönme mantığının taşınmaması,

4-Mutlaka tüm koltukta oturanların emniyet kemerini takmaları gerekmektedir.

5-Firmalardan veya  öz mal otobüsler ise güvenlik konusunda sözleşme yapılması

Ancak; Üniversiteler bu organizasyonları öğrencilere bırakmakta ve tamamen ilgisiz kalmaktadırlar. Ayrıca fiyatların ucuza olması da kaliteyi düşürmekte ve üniversite öğrencilerinin yaptıkları organizasyonların çoğu öğrencilerin hayatını tehlikeye atmaktadır.

Üniversitelerde Genel Sekreterlik, Fakültelerde Dekanlıklar ve Meslek Yüksek Okullarında Okul Müdürlüklerinin doğrudan sorumlu olarak bu organizeleri yaparak öğrencilerine sahip çıkması hukuken zorunludur.

 

İhsan MEMİŞ

KTYG Genel Başkanı,0532,2808182

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami