Havalimanı-Aksaray raylı sistem hattı Yenikapı Marmaray istasyonuna 9 Kasım da bağlanıyor


İstanbul'daki raylı sistemler arası büyük entegrasyon sağlayacak "Aksaray-Yenikapı" metro hattının 9 Kasım Pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açılacak.
 

Hattın faaliyete geçmesiyle birlikte Kartal'dan yola çıkan biri, Atatürk Havalimanı'na kadar raylı sistemle seyahat edebilecek.

Bunun yanı sıra Üsküdar'dan Başakşehir'e, Maltepe'den Bağcılar'a, Göztepe'den Mahmutbey'e, Kadıköy'den Aksaray'a, Taksim'den Atatürk Havalimanı'na, Levent'ten otogara, Maltepe'den Esenler'e ve Maslak'tan da Bayrampaşa'ya yine raylı sistemle kesintisiz yolculuk yapılabilecek.

"13 İLÇE ENTEGRE OLACAK"

Marmara Üniversitesi İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Bozlağan, yaptığı açıklamada, pazar günü açılışı gerçekleştirilecek Aksaray-Yenikapı metro hattı ile 5 milyon insanın yaşadığı 13 ilçenin Marmaray ile entegre olacağını söyledi.
 

YENİ HATTIN STRATEJİK ÖNEMİ

Bozlağan, Aksaray-Yenikapı metro hattının İstanbul için stratejik önemde olduğuna dikkati çekti. Sadece 700 metre uzunluğa sahip hattın, boyundan kat kat büyük bir öneme sahip olduğunu ifade eden Bozlağan, şunları kaydetti:

"İstanbul'daki raylı sistemler arasında en büyük entegrasyon bu kısacık hat sayesinde gerçekleşecek. Aksaray-Havalimanı, Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı Marmaray ile entegre olacak. Diğer bir ifadeyle yaklaşık 5 milyon insanın yaşadığı 13 ilçe, Marmaray ile entegre olacak. Pazar günü hem İstanbul için hem de İstanbullular için kısa ama büyük bir adım atılmış olacak."

"MARMARAY DAHA FAZLA YOLCU TAŞIYACAK"

Prof. Dr. Bozlağan, hattın hizmete girmesiyle Marmaray'ın taşıdığı günlük yolcu sayısında büyük artış görüleceğini de sözlerine ekleyerek, "Özellikle Taksim, Mecidiyeköy, Levent ve Maslak yönüne aktarmaların önemli bir kısmı da bu hat üzerinden gerçekleşmeye başlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halen inşa etmekte olduğu diğer metro hatlarının hizmete girmesiyle İstanbul ulaşımında büyük bir rahatlama olacak" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami