1915 Çanakkale Köprüsü İhalesi Sonuçlandı

çanakkale köprüsü ile ilgili görsel sonucu
Çanakkale 1915 Köprüsü ve otoyolu ihalesinde teklif veren 4 ortak girişimde proje zarfları açıldı en düşük teklifi Daelim ( Kore) –  Limak – SK ( Kore) – Yapı Merkezi OGG oldu. Projede köprü ile birlikte yaklaşık 80 kilometrelik otoyol inşaatı da yer alıyor.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ve 1915  Çanakkale Köprüsü projesi için Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli kapsamında  Sabah açılan ihaleylede proje zarftları açıldı en düşük teklifi Daelim ( Kore) –  Limak – SK ( Kore) – Yapı Merkezi OGG oldu. Ortak girişim grubu köprü ve otoyol için toplam 16 yıl 2 ay 12 gün süre teklif etti.

 

Teklif veren firmaların isimleri şöyle:

1- Daelim ( Kore) –  Limak – SK ( Kore) – Yapı Merkezi OGG

2- IHI ( Japon) – Itochu ( Japon) – Join ( Japon) – Makyol – Nurol –  Japon Express Way ( Japon) OGG

3- Cengiz – Kolin – CRBC ( Çin) OGG

4- IC  İçtaş – Astaldi (İtalyan) OGG

2023'TE AÇILMASI PLANLANIYOR

Marmara Otoyol Ringi,  Osmangazi Köprüsü'nün yer aldığı İstanbul-  İzmir Otoyolu, 3. köprünün yer aldığı Kuzey  Marmara Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ Çanakkale-  Balıkesir Otoyolu projelerinin gerçekleştirilmesiyle hayata geçirilecek. Ring projesi,  Çanakkale Boğazı'na kurulacak köprüyle tamamlanacak.

Marmara Otoyol Ringi'nin iki ayağı İstanbul-İzmir ve Kuzey  Marmara otoyollarının yapımı sürüyor. Projenin üçüncü ayağı Kınalı-  Tekirdağ Çanakkale-  Balıkesir Otoyolu olacak.

Bakan Arslan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Birçok firma teklifini verdi. Onlar ne tür bir projeye teklif verdiğini biliyor.  Çanakkale Köprüsü dünyanın en büyük köprüsü olacak.11'i yabancı 13'ü yerli olmak üzere 4 grup tekliflerini verdi.

Köprü için Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi; İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway; Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBCc teklif verdi. Tekliflerin içinde dünyadan çok önemli 13 finans kuruluşu bu köprüyü detekleyebilecekleri mektupları içeriyor.

Bu 4 grubun teklif bedelini ve önerdikleri 5,5 yıllık yapım süresi de dahil yapım artı işletme süresini açıklayacağım.

1. Grup Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi çalışması sonucu 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 TL, 5,5 yıllık yapım süresine 16 yıl 2 ay 12 gün.

2. Grup İhi-Itochu-Join-Makyol-Nurol-Japan Expressway toplam yatırım bedeli 10 milyar 494 milyon 575 bin 500 Türk lirası, toplam süre 17 yıl 10 ay 24 gün. •3. Grup Cengiz İnşaat-Kolin İnşaat-CRBC toplam yatırım bedeli 10 milyar 324 milyon Türk lirası, yapım süresi dahil toplam süre 18 yıl 8 ay 19 gün.

4. Grup ; İC İçtaş-Astaldi toplam yatırım bedeli 11 milyar 575 milyon 960 bin TL, toplam süre 18 yıl 5 ay 15 gün.

Kaynak.www.sondakika.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami