Bakan Binali Yıldırım,açıkladı. Uçak biletlerinde tavan fiyat 299 TL oldu

Uçak tavan fiyatlarına ilişkin olarak sektör temsilcileriyle biraraya gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bir süredir Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve sektörün temsilcileri, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) başta olmak üzere havayolu şirketlerinin biraraya gelerek havacılığın son yıllardaki gelişmesini değerlendirdiklerini belirten Bakan Yıldırım, “Ağustos ayı içerisinde kamuoyuna bir açıklamamız olmuştu, uçak bilet fiyatlarının özellikle seyahate yakın bir zaman diliminde fazlaca arttığına yönelik vatandaşların şikayeti var. Bu konuyu değerlendireceğiz ve bu konuda ortak bir uygulamayı gerçekleştireceğiz demiştik” diye konuştu.

Bugünkü toplantının amacının ise gelinen noktayı kamuoyuyla paylaşmak olduğunu kaydeden Yıldırım, Türkiye’de 11 yıldır havacılığın serbestleşmesiyle beraber “havayolu halkın yolu” hedefinin gerçekleştirildiğini ifade etti. Bilet fiyatlarında sektör temsilcilerinin ortak varılan kararını açıklayan Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Yarın itibariyle en pahalı bilet 299 TL olacak ekonomi sınıfı. En pahalı diyorum, bunun altında uçanlarda olabilir, onlar tamamen kendi verecekleri kararlardır ama hepsinin ortak mutabakata vardığı ölçü budur. 299 TL’yi hiçbir şekilde ne zaman alırsanız alın bileti, sınırlama da yok. İsterseniz 3 ay önceden alın, belki daha ucuz tabi doğal olarak. Son zamanlarda seyahate günler kala, saatler kala da alsanız yine 299 TL’yi geçmeyecek.

Bu ne demektir. 299 TL’ye de bilet var, 50 TL’ye de, 100 TL’ye de var, 150 TL’ye de var. Biz vatandaşımızın her halükarda ne pahasına olursa olsun almak gibi bir mecburiyette kalmasına da gönlümüz razı olmaz, şirketlerimiz de buna razı değil, amaçları büyümek, gelişmek. Bugün gelinen nokta gayet tatmin edici noktadır. Ben vatandaşımızın daha güzel hizmet, daha kaliteli hizmet ve makul ekonomik şartlarda hizmete erişmesi için başından beri yapıcı tutum gösteren bütün havayolu şirketlerimize çok teşekkür ediyorum. Merak etmeyin, uygulayacağınız bu tavan sınırlaması vatandaşlarımız tarafından takdir edilecek, buradan kaybetmeyeceksiniz kazanacaksınız. Siz de kazanacaksınız, vatandaşımız da kazanacak.”

IRAK HAVA SAHASININ KAPATILMASI
Toplantıda gazetecilerin sorularını da cevaplayan Yıldırım, bir gazetecinin “Irak’ın hava sahasını kapatılmasıyla ilgili bir sorun yaşandı. Ortaya da bazı iddialar atıldı. Kürt Bölgesel Yönetimi ile enerji anlaşmalarının imzalanmasına merkezi yönetimin tepki göstermesi olarak kapattığı söylendi. Enerji Bakanı Taner Yıldız gitti ama VIP uçakların alınmadığıyla ilgili de iddia var. Bu hava sahasının kapatılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? “ sorusu üzerine şunları söyledi:

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzün Bakanlığımıza kamuoyunda bu yönde yer alan haberlere ilişkin herhangi bir resmi bildirim söz konusu değil. Bu ne demektir? Hava sahasının kapatıldığına dair bir bilgi, bizim bu konuda en yetkili kurumumuz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’dür. Buraya herhangi bir Irak makamlarından bildiride bulunulmamıştır. Olay budur.”

HAVAYOLUNDA TAVAN FİYAT UYGULAMASI YOLCULARI SEVİNDİRDİ

Yeni tavan fiyatın 3 Aralık'tan itibaren başlayacak olması yolcuları memnun etti. İstanbul’dan İzmir’e giden ve sık sık yolcuk yapanlar için güzel bir uygulama olduğunu söyleyen Mehmet Bölükbaş, “Tavan fiyat uygulamasının özellikle benim gibi çok sık uçan yolcular için çok iyi olacağını düşünüyorum. Biliyorsunuz ki tavan fiyat uygulamasında daha çok vatandaşa yönelik kampanyalar söz konusu oluyor. Bu yüzden olumlu olacağını düşünüyorum. Bazen fiyatlarda ciddi anlamda fahiş rakamlarla karşılaşabiliyoruz” dedi.

Torununu yolcu etmek için Atatürk Havalimanı’na gelen Mikail Karataş ise, “Aynı gün bir yere gitmek istiyorsunuz 300 lira oluyor. Geçen gün Artvin’e gitmem gerekiyordu. Dönüşünde bakıyorsun fiyatı düşmüş. Bir tavan fiyat olmuş olursa mutlaka iyi olur ve insanlar gereksiz yere harcamalarını kısmış olur” şeklinde konuştu.

İstanbul’dan Antalya’ya giden bir başka yolcu ise, “Ben bu konuya çok olumlu bakıyorum. Yolcular bu durumda ne yapacaklarını bilecekler. Diğer türlü çok istikrarsız oluyordu” dedi.

PELİN ÜZEK -KAMİL SELVİ – TUNCER CENGİZ

Kaynak.iha.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami