Bulgaristan Ağır tonajlı araçlara kısıtlama getirdi

kapitan andreevo sınır kapısı ile ilgili görsel sonucu
Dışişleri Bakanlığından Ulaştırma bakanlığına  ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtılması ve duyurulması  amacıyla gönderilen yazıda; Bulgaristan Ülke sınırları içinde bazı ana karayollarında 12 ton üzeri taşıtlara Cuma, Cumartesi  ve Pazar günleri belirlenen saatler arasında kısıtlama getirdi.

 

1.Sofya Büyükelçiliğimizden alınan bir yazıda Bulgaristan Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklikler neticesinde trafik denetleme ekiplerine Bulgaristan Karayolları Ajansı’nın duyurduğu zorunlu güzergâh uygulamalarına veya karayollarının kullanımına getirilen sınırlamalara uymayan araçların sürücülerine bir ay trafikten men ve para cezası ile araçları üç ay süreyle trafikten men etme cezası verme yetkisinin tanındığı ifade edilmektedir.
           2.Yazıda devamla, Bulgaristan Karayolları Ajansı’nın 6 Temmuz 2017 tarihinde yayınladığı bir genelgeye atıfla, yaz aylarında karayolu trafik güvenliğinin artırılması amacıyla Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde 12 tonun üzerinde olan taşıtların trafiğin yoğun olduğu aşağıda belirtilen gün, saat ve güzergahlarda otoyolları  kullanmalarına izin verilmeyeceğini duyurduğu belirtilmektedir. Yasağın 15 Eylül 2017 tarihine kadar devam edeceği, düzenleme kapsamına giren taşıtların trafik denetleme ekiplerinin uygun göreceği bölgelerde yol kenarında bekleyecekleri; tehlikeli yük, dayanıksız gıda ürünleri ve canlı hayvan taşıyan taşıtların bu düzenlemeden muaf tutulacağı da keza Sofya Büyükelçiliğimizce bildirilmiştir.
           Trakya Otoyolu: Bulgaristan rumuzu “A1” ve “A4”. (Sofya-Filibe-Burgaz hattında, doğu-batı yönünde)            Cuma günleri 18:00 – 20:00 arasında Sofya-Filibe istikametinde, Filibe’ye kadar olan kısım. Pazar günleri 16:00 – 20:00 arasında Burgaz-Filibe-Sofya istikametinde.
           Struma Otoyolu; Bulgaristan rumuzu “A3”. (Sofya-Yukarı Cuma (Blagoevgrad)-Petriç hattında, kuzeygüney yönünde, “E-79” arteridir.) Cumartesi günleri 10:00 – 14:00 arasında, Sofya-Kulata Sınır Kapısı (Bulgaristan/Yunanistan) istikametinde.
           Meriç Otoyolu           Bulgaristan rumuzu “A4” (Türkiye sınırından başlayıp, “A1” otoyoluyla birleştiği noktaya kadar olan kısım.)           Pazar günleri 16:00 – 20:00 arasında, Svilengrad-Trakya otoyolu istikametinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami