Çalışmalar Başladı; Antalya, Burdur ve Isparta’ya Yüksek Hızlı Tren Müjdesi

antalya burdur isparta yht ile ilgili görsel sonucu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya-Burdur-Isparta Yüksek Hızlı Tren Projesinin resmen başladığını sosyal medya hesabından duyurdu. Bakan Çavuşoğlu yaptığı paylaşımında, “Bir hayal daha gerçek oluyor. Söz verdiğimiz Antalya-Burdur-Isparta yüksek hızlı tren güzergahı belirlendi, uygulama projeleri başlıyor” ifadelerine yer verdi.

Uzun yıllardır konuşulan Eskişehir-Antalya yüksek hızlı tren projesinde önemli bir adım daha atıldı. Uygulama projesi de başlatılan Eskişehir- Kütahya- Afyonkarahisar hattına ek olarak Ankara ve İstanbul’la da bağlantılı olacak. Böylelikle Eskişehir ve Antalya Yüksek Hızlı Tren ağı ile birbirine bağlanmış olacak.

Edinilen bilgilere göre, bu proje ek olarak Isparta- Burdur- Antalya hattı için bu güzergahta var olan seçenekler TCDD uzmanları tarafından incelendi ve en uygun hat belirlendi. Teknik olarak ‘koridor hat’ olarak isimlendirilen bu güzergah için 1/5000 ve 1/2000 uygulama projeleri hazırlanacak.

TCDD’nin bunlarla ilgili çalışmalara bir an önce başlayacağı ve bu uygulama projeleri tamamlandıktan sonra da hattın yapımıyla ilgili ihaleye çıkılarak, inşaatına da başlanacağı öğrenildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ise süreci yakından takip ettiği öğrenildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami