Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojistik Fuarı düzenlendi

İstanbul Fuar Merkezi’nde, ”Eurasia Rail-3. Demiryolu Hafif Raylı Sistemler Altyapı ve Lojistik Fuarı”nın açılış töreninde Yıldırım, unutulmuş demiryollarını tekrar gündeme taşıdıklarını, göreve geldiklerinde yatırım ödeneğinin 250 milyon lira olduğunu ve 250 milyon lirayla tamir, yenileme yapılamayacağını, ancak günün kurtarılabileceğini anlattı. ”2002’ye kadar böyle oldu. Adına 10. yıl marşı söylenen sektör adı anılamaz hale geldi. Tekrar demiryolarını Türkiye’nin gündemine taşımak AK Parti Hükümetine nasip oldu” diyen Yıldırım, bu alandaki yatırımların artmaya başladığını ve 10 yıl sonra, 2012’de demiryollarına ayrılan yatırım bütçesinin 250 milyondan 5 milyar liraya yükseldiğini ve son 10 yılda demiryollarına 26 milyar lira yatırım yaptıklarını vurguladı.

2023’e kadar başlanılan ve planlanan yatırımların tutarının 45 milyar lira olduğunu, 2023’te yüksek hızlı tren ağını 10 bin kilometreye çıkarma hedefi olduğunu anımsatan Yıldırım, ”Mevcut tren ağına 4 bin kilometre daha ilave etmek… Toplam demiryolu ağını 11 bin kilometreden, 25 bin 500’e çıkarmak… Bu yüzde 100’den fazla bir artış anlamına geliyor. 15 ili hızlı tren ile birbirine bağlayacağız. Türkiye’yi 2009′ da yüksek hızlı ten ile tanıştırdık. Asrın projesi diye nitelendirdiğimiz Marmaray’ı açacağız. Hızlı tren ile Ankara-İstanbul 3 saatin altına inecek” dedi. Bütün bunları yaparken İspanya ile önemli işbirliği gerçekleştirdiklerine vurgu yapan Yıldırım, gerek altyapı gerekse yüksek hızlı tren işletmeciliğinde ortak projeler gerçekleştirdiklerini ve gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi.

Uzak Doğu ile de aynı şekilde çalıştıklarını, demiryollarının sadece ulusal bir proje değil, bölgesel ve küresel bir işbirliğinin en önemli alt yapısı olduğunu dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti: ”Türkiye AB’ye girmemiş olabilir ama girenlerin 20’sinde yüksek hızlı ten yok, Türkiye’de var. Önemli olan AB’de olan altyapıya sahip olmak. İnsanımızın refahı için yatırım yapıyoruz. Alt yapımızı AB’ye entegre ediyoruz. İşbirliğini daha da artırarak devam ettirmek istiyoruz. AB er ya da geç Türkiye’nin birlik için vazgeçilmez bir stratejik ortak olduğunu anlayacak. Bunun farkına varacak. Türkiye yük olmayacak, birliğinin yükünü paylaşacak onurlu bir ortak olacaktır. Biz yolumuza devam edeceğiz. AB, önemlidir ama olmazsa olmazımız değildir. AB’nin vatandaşlarına sağladığının daha fazlasını biz de vatandaşlarımıza sağlayacağız. O zaman üye olmak ya da olmamak arasında fark kalmayacak. Milletimiz o tercihi yaparsa gireceğiz, yapmazsa yolumuza devam edeceğiz.”

Demiryollarının geleceğin parlayan sektörü olduğunu, Doğu ile Batı arasında yapılan taşımacılığın hacminin 75 milyar dolar olduğunu ve böylesine büyük bir pazar olduğunu belirten Yıldırım, ”Demiryolu geleceğimizin yoludur. O yüzden yatırım yapmak gerekiyor” dedi. Yurtiçinde 7 bin kilometre üzerindeki ağı tamamen yenilediklerini, Doğu-Batı, Kuzey-Güney bağlantılarının güçlendirildiğini, iki kıtayı Avrupa ile Asya’yı denizin 60 metre dibinden birleştiren Marmaray Projesi’nde de sona yaklaşıldığını ifade eden Yıldırım, lojistik merkezlerinin alt yapılarını da güçlendirdiklerini anlattı.

Yıldırım, yurtiçi taşımacılığında ağırlığı demiryollarına kaydırarak, kazaları azaltıp, taşımacılık maliyetlerini düşürmek istediklerini bildirdi. Demiryolu hatların 150 yılık geçmişi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: ”Hemzemin geçişler emniyetli hale getirildi. İstanbul, İzmir ve Ankara’da raylı sistemlerde belediyelere destek oluyoruz. Tüm bu yatırımlar sonucunda demiryollarının esamesi okunmazken, 300 uluslararası katılımcının bulunduğu bir fuarın açılışını yapıyoruz. 127 yerli firmamız ‘biz de varız’ diye burada bulunuyor. Türkiye rayını yapamazken, bugün alt ve üst yapı yapan demiryolu ekosistemini oluşturan bir noktaya geldi. Bunu asla yeterli görmüyoruz daha yolun başındayız. Ulusal ağımızı yapmamız yetmez, komşularla da aynı alt yapıyı geliştirmemiz lazım. Demiryollarının, ülkemizin, insanımızın kalkınması için vazgeçilmez, ülke bağımsızlığı kadar önemli olduğunu biliyoruz.”

Açılış törenine İspanya Ulaştırma Bakanlığı Genel Sekreteri Mario Garces, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Javier Menendez Bonilla’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Töreni, İstanbul, Ankara, Sivas, Adana, Malatya, İzmir ve Afyon demiryolu müdürlükleri de telekonferansla izledi.

Yıldırım daha sonra, fuarın açılış kurdelesini kesti ve stantları gezdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami