Dünyanın En Büyük 4. Asma Köprüsü 3 Gün Sonra Açılıyor


Yaklaşık 39 ayda tamamlanan dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alan köprüde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle 30 Haziran'da gerçekleştirilmesi planlanan açılış öncesi hazırlıklar tamamlandı.

 

YALOVA VE KOCAELİ'Yİ BİRLEŞTİRİYOR

İzmit Körfezi'nin iki yakasındaki Yalova ve Kocaeli'yi birleştiren köprü sayesinde Gebze ve Dilovası'ndaki sanayi yükünün hafiflemesi bekleniyor.

DÜNYANIN DEV PROJELERİ ARASINDA YER ALIYOR

Dilovası Kaymakamı Harun Şahin, köprünün sadece Türkiye'nin değil dünyanın dev projeleri arasında yer aldığını, dünya tarihine geçen bir köprüye ev sahipliği yaptıklarını anlattı.

EN NET GÖRÜNTÜ DİLOVASI'NDAN

Şahin, köprünün bölgeye çok olumlu etkilerinin olduğunu vurgulayarak, köprünün en net görülebildiği yer olan Dilovası'nda arsa ve konut fiyatlarının arttığını belirtti.

Bu bölgeye çok büyük insan akışı olacağına işaret eden Şahin, şunları söyledi:

KÖPRÜ GÜZERGAHINA AVM'LER YAPILIYOR

"Köprünün hemen yanına AVM'ler yapılıyor. Buradaki AVM'de tahmin ediyorum bine yakın personel çalışacak. Bu istihdam da bizim mahallerden temin edilecek. Ayrıca Dilovası'nda sadece 5 tane OSB var. Gebze, hatta Tuzla'yı bile sayarsak 20'ye yakın OSB bu bölgede.

"BÖLGEDEKİ SANAYİ BASKISINI AZALTACAK"

Gebze ve Dilovası artık doyuma erişmiş ve sanayi parseli fiyatlarının da çok yüksek olduğu, sanayicinin artık ciddi olarak sıkıntı çektiği bir bölge. Bu köprüyle beraber artık karşı tarafa doğru bu zenginlik, bu imkanlar akacak.Yalova'da, Balıkesir'de OSB kurulma çalışmalarını duyuyoruz. Bu bizim bölgedeki sanayi baskısını da bir miktar azaltacaktır. Bölgenin yaşanabilirlik standardını yükseltecek."

KÖPRÜ TARİHİ AÇIDAN ÖNEMLİ

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise kısa bir sürede köprünün tamamlandığını vurguladı.

Köşker, bu bölgenin tarihi açıdan da önemli bir yer olduğunu, Fatih Sultan Mehmet'in bu bölgeye değer verdiğini, Osmanlı'nın da kuruluşun buradan başladığını bildirdi.

"KÖPRÜ BÜTÜN SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE KATKI SAĞLIYOR"

Gebze'nin sanayi kenti olduğuna dikkati çeken Köşker, 13 OSB'nin ulaşım akslarından biri olan köprünün önemine değindi.

Köşker, köprü açıldıktan sonra ulaşımda ciddi bir rahatlama olacağını belirterek, tatil dönemlerinde feribotların önünde D100'e kadar kuyruk yaşandığı günleri bildiklerini söyledi.

İSTANBUL BOĞAZINI ARATMIYOR

İzmit Körfezi'nin gerdanlığını, vatandaşların ciddi anlamda önemsediğine işaret eden Köşker, "Hiç buradan geçmeyecek vatandaş bile ilgili. Çünkü Eskihisar sahil kent. Sahilimiz var. Akşamları vatandaşlar orada çayını içerken, Kocaeli'nin ışıklı boğaz köprüsünü görecek. O çayın keyfi farklı olacak. İstanbul Boğazı'nı aratmıyor. Yazın mükemmel bir manzara var. İstanbul ve diğer illerde yaşayan vatandaşlarımızın görmek istediği bir alan haline gelecek. Ayrı bir güzelliği var." değerlendirmesinde bulundu.

ARSA VE KONUT FİYATLARI ARTTI

Köşker, Gebze'nin Kocaeli'nin en pahalı konut ve arsalarının bulunduğu yer olduğunu, arsa üretemediklerini, kentsel dönüşüm çalışmalarının yapılması gerektiğini belirtti.

Kaynak.www.sondakika.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami