Erzurum’da büyük haksızlık var

Erzurum’da büyük haksızlık var, ERZURUM’a yeni bir otogar yapıldı. Kentin modern bir terminale kavuşması, elbette önemli…
Ancak, çok ciddi sorunlar var. Önceden 600 lira kira ödeyen Erzurumlu kardeşlerimiz, şimdi otogar yenilendi diye 12 bin lira kira ödüyor. Ne olursa olsun kira 20 kat artamaz! Sormak isterim; otogar yenilendi diye yolcu mu artacak, esnaf daha fazla gelir mi elde edecek; hayır…

 Zaten bu uzak diyarımızda sektör tekliyor, pazar daralıyor…
Devlet, otogarı ihaleye çıkartıyor. İhaleyi kazanan firma da kiraları fahiş bir fiyata yükseltiyor, yani esnafı hiç düşünmüyor. İhaleyi fahiş bir fiyata almış, bunu esnaftan çıkartmaya çalışıyor.
Dolayısıyla bu doğru bir mantık değil. Erzurum Valisi’ne, Ulaştırma Bakanlığı’na ve İçişleri Bakanlığı’na ciddi bir iş düşüyor. Erzurum’da esnafın durumu içler acısı…

Ne oldu da bu kira fiyatları 600 liradan 12 bin  liraya fırladı?
Bu, kabul edilebilir bir durum değil!  Özellikle şu anda Doğuanadolu bölgesindeki otobüsçünün durumu belli…
Ağrı'dan, Bingöl'den, Van'dan kalkan otobüsler buradan transit geçiş yapıyor. Otobüsçü kaç yolcuyla bunun parasını ödeyecek ki! Zaten yolcunun büyük bir bölümü uçağa gitmiş.
 Onun için bu haksızlığa birisinin dur demesi lâzım…
Bu tür yanlışlar yapmamak lâzım…
Gün gelir bu yaptığımız yanlışlar bize fatura olarak çıkar.
Dolayısıyla belediyeye yılda 400 bin lira para ödenecek…
Bu durum sektörün gücünü azaltıyor, buna karşılık rakiplerin elini güçlendiriyor.  Bu doğru bir davranış değil. Eğer ben burada yanlış bir şey söylüyorsam herkesten özür diliyorum ama burada ben haklıysam büyük bir adaletsizlik var. Hükümetin görevi bu dengeyi sağlamaktır.
 Erzurum milletvekilleri neredeler; onları göreve çağırmak lâzım. Oradaki esnaf sessiz, kanuna saygılı insanlar ve mağdur ediliyorlar. Burada bazı asayiş bozuklukları yaşanıyorsa devletin bu işe bir çözüm getirmesi gerekiyor Erzurum otogarındaki asayişin sağlanması bu kiralarla sağlanıyorsa, bu çok yanlış bir uygulamadır. Bu sektör bu fiyatları ödeyebilecek güçte değildir.
OTOGAR GİDERLERİ
Bakın Büyük İstanbul Otogarı’nın aydınlatma, güvenlik ve temizlik gibi giderleri var. Eğer siz bir sitede oturuyorsanız oranın ışık parasını, temizlik parasını, güvenlik parasını ödüyorsunuz… İstanbul Otogarının da böyle bir gideri var.
Tüm bu giderlerin toplamı ise ayda 400 bin lirayı buluyor. Bu rakamı 168 yazıhaneye böldüğünüzde, 2 bin 790 liraya denk geliyor.  Yani her yazıhane için işletmecilerin bu parayı ödemesi gerekiyor. Ancak hali hazırda, yazıhane başına 350 lira alınıyor. Geriye kalan 2 bin 440 lira ise, Avrasya tarafından sübvanse ediliyor. Hâl böyle olunca da, şirket ortaklarına kâr payı dağıtamıyor.  Bu durumu düzeltmek için göreve geldik.  İnşallah düzeltiyoruz, düzelteceğiz.   

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami