Gebze İzmir Otoyolu Projesi kapsamında en büyük viadük platform parçası yerleştirildi.


Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, Güney Yaklaşım Viyadüğü önündeki alanda düzenlenen törende gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük ulaşım yatırımlarından Gebze-İzmir Otoyolu Projesi'nin önemli unsurlarından Güney Yaklaşım Viyadüğü'nün, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün güney ayağını otoyola bağladığını söyledi.

Bu bölümün çok önemli olduğunu ve titizlikle çalışıldığını ifade eden Turhan, viyadüğün 2 bin 600 tonluk stadyum büyüklüğündeki en büyük parçasının da bugün yerleştirilmeye başlandığını ifade etti.

Turhan, tabliyenin sabaha karşı orjinal proje geometrisindeki yerine oturtulacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu parça milimetrik olarak çok yükseğe kalkıyor. Büyük bir ağırlık dengeli bir şekilde hareket ediyor. Bu yerleştirme esnasında hem dengede kaldırmak önemli olduğu kadar yapının çelik malzemeden oluşması dolayısıyla günün her saatindeki ısı da gözlem altında bulundurularak bir çalışma gerçekleştiriliyor. Tahminimiz yine sabah saatlerinde Yaklaşım Viyadüğü'nün bu son tabliyesi de yerine yerleştirilmiş olacak."

Körfez Köprüsü'ndeki çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü dile getiren Turhan, şöyle devam etti:

"Daha önce yaşadığımız bir kazanın telafisini yapıyoruz. Kedi yolu yeniden yapılmakta. Daha titiz bir çalışma yapılıyor. Bu ay sonu itibariyle bu kedi yolunun yapımı tamamlanmış olacak. Ondan sonra köprünün ana taşıyıcı kablosunun montajına başlanılacak. Tahmin ediyoruz 2016'nın ilk aylarında herhangi bir gecikme olmazsa köprüyü hizmete almış olacağız. Yine bu güzergahta Bursa ile Yalova arasındaki trafiğin akması dışında yoğunluk olan bir kesimi de daha önce hizmete alma imkanımız olacak. İznik kavşağı ile Altınova kavşağını daha erken hizmete alacağız."

Nurol İnşaat Güney Yaklaşım Viyadüğü Projesi Müdürü Cengiz Fuat Gümüşdağ da projenin her aşamasının çok önemli olduğunu bildirdi.

Yapımını üstlendikleri viyadüğün 1123 metre ve 22 bin 500 ton ağırlıkla dünya rekorunu kırarak sürme yöntemiyle oluşturulduğunu, tamamının da Türk işçiliğiyle gerçekleştirildiğine dikkati çeken Gümüşdağ, şunları kaydetti:

"Yap-işlet devret modeliyle gerçekleştirilen Gebze -Orhangazi -İzmir Otoyol projesinin önemli yapılarından bir tanesi, geçiş köprüsü, tüneller ve 30 adet viyadükten ayrı sayılan Güney Yaklaşımı Viyadüğü Projesi burasıdır. Asma köprünün gölgesinde ama en az onun kadar önemli devasa bir yapıt. Hem mimarisi hem yapımında aşılması gerekli, zorlu koşullarla birlikte bugün projenin ana yapısının son parçasını birleştiriyoruz. Yapı aslında 1,4 kilometre uzunluğunda yekpare bir tabliyeye sahip. Bu tabliye yapısının da 124 metrelik son parçasını yerleştiriyoruz. Yaklaşık 33 bin ton çelik kullanılarak ürettik bu köprüyü. En önemli vurgu yapılması gereken operasyonlardan biri, yapının bin 123 metrelik kısmı itme yöntemiyle sürme metoduyla yapıldı. Bu esnada da 22 bin 500 ton yekpare parçayı iterek bu alanda dünya rekorunu kırdık. Aynı şekilde geçtiğimiz Mayıs ayının başında birinci açıklığımızı 2 bin 350 ton ile ağır kaldırma yöntemiyle kaldırdık. Bugün de son açıklığımız olan 2 bin 600 ton ağır kaldırma yöntemiyle nihayetine eriştireceğiz."

Açıklamanın ardından Gümüşdağ, katılımcılara proje hakkında detaylı bilgi vererek bir sunum gerçekleştirdi.

Törene, Yalova Valisi Selim Cebiroğlu, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Otoyol Yatırım AŞ Genel Koordinatörü Kemal Yavuz Batum, kurum amirleri ve diğer davetliler de katıldı.

Viyadük hakkında

Yapımını Nurol İnşaat'ın üstlendiği 1123 metre ve 22 bin 500 ton ağırlıkla dünya rekorunu kırarak sürme yöntemiyle oluşturulan viyadüğün tamamı, Türk işçiliğiyle gerçekleştirildi.

Türkiye'nin en büyük ulaşım yatırımlarından Gebze-İzmir Otoyolu Projesi'nin önemli unsurlarından Güney Yaklaşım Viyadüğü, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün güney ayağını otoyola bağlıyor.

Proje tamamlandığında viyadüğü kullanarak köprüden geçen araçlar, 60 metre yükseklikten 13 metreye inerek otoyola bağlanacak. Gebze-İzmir Otoyolu Projesi, İstanbul-İzmir arasında kara yolu ulaşımını 3,5 saate düşürecek.

İzmit Körfez Geçişi Köprüsü hizmete girdiğinde 1-1,5 saatlik ulaşım süresi 6 dakikaya inecek.

Kaynak.www.internethaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami