İstanbul Havalimanı’nın bağımsız üçüncü pisti açıldı.

Son dakika haberi: İstanbul Havalimanı'nda 3. pist açılış töreni ...


İstanbul Havalimanı’nın 3. pisti bugün hizmete girdi. Aynı anda 3 uçağın iniş kalkışına imkan tanıyan bu pistle İstanbul Havalimanı Avrupa’da bu özelliğe sahip ikinci havalimanı oldu. Pist sayesinde iç hat uçuşlarında taksi süresi de yüzde 50 oranında azalacak. Pistin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı.

Havalimanı’nda üçüncü bağımsız pisti, Devlet Konukevi ve cami, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle hizmete açıldı.

İSTANBUL HAVALİMANI’NI AVRUPA’DA 2. YAPACAK ÖZELLİK

İstanbul Havalimanı'nın 3. pisti açıldı


İGA’dan yapılan açıklamaya göre, açıldığı ilk yılda küresel bir “hub” olan İstanbul Havalimanı’ndaki söz konusu pist, saatlik uçak iniş-kalkış kapasitesini 80’den 120’ye çıkaracak.

Söz konusu pist ile İstanbul Havalimanı, bu sayıda pist ile bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’de ilk, Avrupa’da Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan sonra ikinci havalimanı konumuna yükseliyor.

“TÜRKİYE’NİN 2023 HEDEFLERİNİN SEMBOLLERİNDEN BİRİ”

“Hizmete girdiği tarihten beri ülkemizin gururu haline gelen İstanbul Havalimanımız bugün üçüncü bağımsız pistine, ikinci kulesine ve yeni taksi yoluna kavuşuyor. Bu havalimanımız Türkiye’nin 2023 hedeflerinin sembollerinden biridir.

“HAVALİMANIMIZ 200 MİLYON YOLCULUK BİR PLANLAMAYLA İNŞA EDİLDİ”

İstanbul Havalimanı'nda 3. bağımsız pist, Devlet Konukevi ve cami ...


Halen inşası süren metro hattının açılmasıyla havalimanımızın şehirle olan bağlantı süresi kısalacaktır. Havalimanımız, yıllık 200 milyon yolcuya kadar geliştirilebilecek bir planlamayla inşa edildi. Devlet konuk evimizin ve camimizin hizmete girmesiyle havalimanımızın iki önemli eksiğini daha tamamlıyoruz.

TAKSİ SÜRELERİ YARI YARIYA AZALACAK

İstanbul Havalimanı Terminali’nin doğusunda yer alan 3. bağımsız pistin faaliyete geçmesi ile birlikte iç hat uçuşlarındaki mevcut taksi sürelerinde yaklaşık yüzde 50 oranında bir azalma yaşanacak. Yapılan simülasyonlara göre ortalama uçak iniş süresi 15 dakikadan 11 dakikaya, ortalama uçak kalkış süresi ise 22 dakikadan 15 dakikaya inecek. Hava trafiğinin çok yoğun olduğu havalimanlarındaki sıkışıklığı hafifletmeyi amaçlayan, ikinci “End-Around Taksi Yolu” da yeni pist ile birlikte hizmete girecek. Böylelikle aynı anda iniş kalkış yapılan İstanbul Havalimanı’nda, uçakların yerdeki hareketlerinde kısıtlama olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami