İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni terminali açıldı

TAV Havalimanıları Holding tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminalinin açılışı bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle yapıldı.

Açılışa, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İzmir Milletvekilleri, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, çok sayıda milletvekili, bürokrat ve siyasetçi katıldı.

Toplam 266 milyon Euro yatırımla hayata geçirilen projede, terminalin açılmasıyla birlikte yolcu sayısı da yıllık 45 milyona çıkabilecek.

Açılışta konuşan TAV Havalimanları Holding Ceo'su Sani Şener yaptığı konuşmada; "Bu binanın yerinde bulunan mevcut binanın yıkımı sırasında %98 oranında geri dönüşüm sağladık. Bu terminal Türkiye’nin ilk LEED Sertifikalı terminal binası ve LEED Sertifikalı en büyük binası olacaktır" dedi.
Sani Şener'in ardından açıklamalarda bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım; 'Çok güzel bir eseri İzmir'e kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye artık havacılığın merkezi oluyor. Bunu çekemeyenler ve Türkiye'nin havacılıkta merkez olmasını istemeyenler 3. havalimanına engel olmak için faaliyete geçtiler. Şimdi buradan bir müjdeyi vermek istiyorum; Tükr Hava Yolları Avrupa'da British ve Air France'ı geride bırakarak Lufthansa'nın ardından ikinci sıraya yerleşti. Lufthansa ile aramızda sadece 200 bin yolcu farkı var. Burada büyük bir eser kazandırdık ve bu da bir Türk mimarın eseridir. Ben, TAV'a da teşekkür ediyorum ve hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

Son olarak konuşma yapan ve havalimanının dış hatlar terminal binasının açılışını da 2006 yılında bizzat kendisinin yaptığını söyleyen Başbakan Erdoğan, yılda 20 milyon yolcu kapasitesi ile hizmet verecek terminal binasının İzmir'e yakışan ve İzmir'i temsil eden bir eser olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gerek dış hatlar gerek iç hatlar binası yapılmadan önce buradaki İzmir Havaalanı binasını lütfen düşünüverin. Acaba bu güzel İzmir'e öyle bir havaalanı yakışıyor muydu? Nereden geliyor nereden çıkıyordu, adeta gecekondu gibi, öyle mi? Öyle bir yapı içindeydi ama biz buna tahammül edemedik. Dedik ki hemen adım atalım yeni bir kaynak meydana getirmek suretiyle Yap-İşlet-Devret ile adım attık ve süratle dış hatlar binasından başlamak üzere o zaman dış hatların terminal binasını gerçekleştirik. 110 bin metrekarelik kapalı alana sahipti o bize yetmezdi o mevcut gecekonduyu da yıkmamız gerekiyordu. Bu defa da onun adımını bir müddet sonra atmamız gerekiyordu. Dış hatlar terminal binasının yaklaşık 2 büyüklüğünde burayı böylece bitirmiş olduk. Şuradaki huzuru, refahı görüyorsunuz. Bizim iktidarımız bir huzur iktidarıdır bir mutluluk iktidarıdır bunu da eserlerimizle ortaya koyuyoruz. Güzel, modern İzmir'e bu yakışırdı bunu yaptık laf üretmedik icraat ürettik."

– "Modern İzmir"

Çalışmalarda emeği geçen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'a teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "Yol arkadaşım sayın Yıldırım'ı bizler gönderirken istedik ki modern İzmir artık yerelde de moderniteyi yakalasın. 'Güzel İzmir' demekle güzel olmuyor, bal bal demekle ağız tatlanmıyor, balı yerseniz ağız tatlanır, bu güzel eserleri inşa ederseniz bir şehri modern hale getirirsiniz" diye konuştu.

Terminaldeki bir diğer iftihar vesilesinin de binanın Türk mimar tarafından yapılması olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, bunun da ayrıca bir gurur vesilesi olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, bu nedenle yüklenci firma TAV ve ortaklarını tebrik ederek, "Bundan sonra da ulusal ve uluslararası boyutta nice isimlerde nice ülkelerde inşallah bu markanın büyümesi bizleri de gururlandıracaktır. İzmir'e yapılan diğer pek çok yatırım gibi milletvekilimiz, büyükşehir belediye başkan adayımız eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanımız Binali Bey'in katkısını unutmamız mümkün değil. Bundan dolayı kendisini kutluyorum. İnşallah 31 Mart'tan itibaren 1414 eserin İzmir'e kazandırılması için şimdiden hayırlı olsun diyorum. Laf değil hizmet üretme şiarımızın en somut örneği olan Binali Bey'e başarılar diliyorum."

TAV hem iç, hem de dış hatlar terminalini 2032’ye kadar işletecek.

· 6 havayolu iç hatlarda İzmir’i 21 noktaya doğrudan uçuşla bağlıyor. Dış hatlarda ise 34 ülkeden 87 noktadan İzmir’e uçuş gerçekleştiriliyor.
· Adnan Menderes Havalimanı geçtiğimiz yıl yaklaşık 10 milyon yolcuya hizmet verdi.
· Yeni terminalde 8 adet uçak yanaşma köprüsü yer alıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

· 64 check-in kontuarı
· 40 asansör
· 30 yürüyen merdiven
· 666 metre yürüyen bant
· Saatte 5 bin bagaj kapasitesi
· 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami