İzmir Alsancak Limanı kruvaziyere kalacak; yeni yaşam alanı olacak

Ekonomi Denizcilik ve Lojistik TV İzmir Stüdyosu'nun açılışına katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım önemli açıklamalr yaptı.

Dünya Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, İzmir Alsancak Limanı'nın özelleştirilmesinin gündemlerinde olmadığını açıklayan Bakan Yıldırım, Çandarlı'da yapımı süren Kuzey Ege Limanı devreye girdikten sonra, İzmir Alsancak Limanı'nı kruvaziyer gemilere ayıracaklarını ve burasını bir yaşam merkezine dönüştüreceklerini söyledi.

TCDD'nin İzmir Körfezi'nde liman su yolunun derinleştirilmesi de dahil olmak üzere Alsancak Limanı'nda planladığı yatırım tutarı 400-450 milyon dolar seviyesinde olduğunu dile getiren Yıldırım, İzmir'i kruvaziyer turizmde dünyanın önemli limanlarından biri haline getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

KRUVAZİYERDE 7 MİLYON YOLCU HEDEFİ

Yıldırım, Alsancak Limanı'nda özelleştirilmesine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede "Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok. Orayı, Kuzey Ege Çandarlı Limanı devreye girdikten sonra artık biraz daha kruvaziyer gemilerine ayırmak ve burayı bir yaşam alanına dönüştürmek istiyoruz. Körfez değişim dönüşüm projesiyle beraber böyle bir fonksiyon kazandırmayı hedefliyoruz. İzmir'in potansiyeli çok yüksek. Ama sadece 1.5 milyon misafir ağırlıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. İzmir rahatlıkla 6-7 milyon turisti çekecek tarihi, doğal, kültürel zenginliğe sahip. Kuzeyinde Bergama, güneyinde Efes ile Hıristiyan alemi için çok önemli bir bölge. İzmir bunları başarabilecek güçte. Yeter ki engeller olmasın. İnsanların önünü açalım, düşündüklerini yapsınlar" dedi.
(Kaynak: Dünya Gazetesi)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami