İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi Demiryolu Bağlantı Hattı Açıldı

Özellikle karayolu taşımacılığında belirli bir ilerleme sağlanmasına karşın demiryolu, denizyolu ve havayolunda önemli gelişmelerin sağlanamadığını, AK Parti iktidarıyla özellikle Türkiye'nin en uzun Ulaştırma Bakanlığını yapan Binali Yıldırım'ın önderliğinde hem demiryolu hem havayolu hem de denizyolu sektöründe çok önemli gelişmelerin sağlandığını vurgulayan Elvan, "İşte bu demiryolu projesi ve lojistik merkez, Kemalpaşa'yı gerçek anlamda bir üretim üssü yapacak, bir ihracat üssü yapacak ve bir sanayi merkezi yapacaktır. Çünkü eğer siz rekabet gücünüzü yükseltmezseniz, maliyetleri daha aşağıya çekmezseniz güçlü bir yapıya kavuşamazsınız" dedi.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nin, Ankara-İzmir ve Denizli-Aydın-İzmir tren hattının tam ortasında yer aldığını, bugünkü açılışla Kemalpaşa OSB'yi Ankara-İzmir demiryolu hattına bağladıklarını dile getiren Elvan, buna ilave olarak da Aydın-Çine bağlantısını gerçekleştireceklerini kaydetti. Kemalpaşa'yı Torbalı'ya da demiryolu hattıyla bağlayacaklarını, Denizli, Aydın güzergahından gelen yüklerin de yine Kemalpaşa'ya geleceğini belirten Elvan, şöyle konuştu: "Lojistik merkezimizi de bu yönüyle güçlendireceğiz. Peki lojistik merkezimiz ne olacak? Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde lojistik merkezler sanayinin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Eğer bir sanayi bölgesinde lojistik merkez yoksa o sanayinin, o bölgenin gelişmesi oldukça güçtür. Bir, lojistik merkeziniz olacak o sanayi bölgesinde. İki, denize bağlantınız olacak. Üçüncüsü ise bu bağlantınız mümkünse demiryolu ile olacak. İşte Kemalpaşa bir, iki yıl içerisinde bunların hepsine sahip olacak. Kemalpaşa, İzmir'in parlayan bir yıldızı olacak."

Türkiye'nin en büyük lojistik merkezinin Kemalpaşa'ya 3 milyon metrekare alanda kurulduğunu, 300 bin metrekare kapalı, 600 bin metrekare depolama alanı olacak merkezde 30 binin üzerinde konteynerin stoklanmasının mümkün olabileceğini ifade eden Elvan, "Bu merkez tüm sanayicilere hizmet edecek. Bu demiryolu bağlantısıyla ve lojistik merkezle Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi en az birkaç yıl içerisinde 3'e katlanacaktır" dedi.

Halkapınar Otogara Bağlanacak

Bakan Elvan, Menemen-Aliağa demiryolu hattı üzerinden Nemrut Körfezi'ne bir demiryolu bağlantısı sağlayacaklarını, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve 50 milyon lira bedele sahip bu projeye de bu yıl başlayacaklarını söyledi. Halkapınar otogar arasında metro yapımıyla ilgili çalışmaların da tamamlandığına dikkati çeken Elvan, "Tüm projelerimiz hazır. Yatırım programına da aldık. Yaklaşık 280 milyon lira tutarındaki bu projenin yapımına da inşallah başlayacağız. Halkapınar'ı otogarla buluşturacağız" diye konuştu.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, yapılan demiryolunun Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 500 civarındaki firmanın yüklerini Anadolu'ya, limanlara, yurt dışına taşıyacağını belirtti. Kemalpaşa'dan Turgutlu'ya kadar 27 kilometrelik hat üzerinde birçok köprü, tünel, viyadüğün bulunduğunu dile getiren Yıldırım, trenlerin 3 milyon metrekarede kurulan Lojistik Merkezinden de yükleri alıp taşıyacağını kaydetti. Yaptıkları hizmetlerle İzmir'i marka şehir yapma yolunda emin adımlarla ilerlendiğini vurgulayan Yıldırım, "İnşallah 30 Mart seçimlerinde İzmir'de de özlenen hizmetleri birer birer yerine getireceğiz. İzmirliler bize destek verdiğinde, güven duyduğunda inşallah İzmirimiz'i Akdeniz'in parlayan yıldızı ve bir marka şehir olmak için 'Hayat İzmir 1414' projeyle Türkiye'nin en gelişmiş kültür, sanat ve turizm şehri yapmayı hedefledik, bunu birlikte başaracağız" dedi.

3 Milyon Tonluk Yük Taşınacak

İbrahim Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Adnan Polat, Ege Seramik grubu olarak bölgenin ilk fabrikası kurduklarını, organize sanayi bölgesinin yüzlerce fabrikadan oluşan bir bölge haline gelmesi ve bu bölgenin ihtiyaçlarının karşılanması için ulaşımın büyük ihtiyaç olduğunu belirtti. Eserin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Polat, "İlk yükümüzü bugün taşıyacağız. Sırf bizim yükümüz yıllık 1 milyon 460 bin ton. Bu 90 bin kamyona eşdeğerdir. Demiryoluyla 550 bin tona yakın bir yükümüz taşınacak. Bunu Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nin tamamına yaydığınız zaman buradan milyonlarca ton yük demiryoluyla pazarlara ulaştırılacak. Sadece bizde 90 bin kamyon yükün en az yarısını demiryoluna aktarmış olacağız. Yollardaki büyük kamyon trafiğinin de azalmasına neden olacak" diye konuştu.

İzmir Valisi Mustafa Toprak da proje sayesinde, toplam bin 300 hektar alana kurulu ve 300'den fazla işletmenin faaliyet gösterdiği Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'nden 3 milyon ton seviyesindeki yoğun yükün demiryoluyla taşınmasının sağlanacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Adnan Polat, Ege Seramik tarafından özel tasarlanmış seramikleri Bakan Elvan ve Binali Yıldırım'a hediye etti. Demiryolu hattının hizmete açılış kurdelesinin kesilmesiyle Ege Seramik'in yükü, Ankara'ya uğurlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami