OTOKAR Büyüme Rekoru kırdı


SAKARYA

Türkiye'nin ilk milli ana muharebe tankı Altay'ı tasarlayan Otokar, 2013'te önceki yıla göre yüzde 40 büyüyerek rekor kırdı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketin 50'nci yılında rekor büyüme sağladığını anlattı.

Türkiye'de 50 yıllık sanayi geçmişe sahip şirket sayısının oldukça sınırlı olduğuna dikkati çeken Görgüç, şirketin birçok ürüne imzasını attığını söyledi.

Görgüç, 2013'te ürün yelpazesini daha da geliştirdiklerini ifade ederek, "2013'ü, 50'nci yılımıza yakışır şekilde güzel ve anlamlı büyümeyle taçlandırdık. 2012'ye göre yüzde 40 büyüme sağladık. Bunun yanı sıra 1,4 milyar liralık ciroya ulaştık. Bu, çok önemli. Otokar'ın birçok özelliğini kullanarak bunu başardık. Büyümedeki sürdürülebilirliği de gerçekleştirdik. Bunun en büyük nedeni de ürün yelpazemizin çok geniş olması. Bu nedenle riskimizi azaltıyoruz" şeklinde konuştu.

"Pazarda hem ticari hem de askeri araç satıyoruz" diyen Görgüç, şöyle devam etti:

"Bunların hepsi bizim ürettiğimiz ürünler. Kendi teknolojimizi kullanıyoruz. yani sattığımız ürünü kendimiz üretiyoruz. Oldukça geniş ürün çeşitliliğimiz var. Ticari araçlarda yolcu taşımacılığı var. 5 metreden 12 metreye kadar birçok toplu taşıma aracımız mevcut. Askeri araçlarda da durum böyle. Çok geniş alanda birçok isteğe cevap verebiliyoruz. 2013, bizim için çok verimli geçti. 2012'de yüzde 13 büyümüştük, 2013'te de yüzde 40 büyüme sağladık. Bu kapsamda temettü olarak 100 milyon lira dağıtacağız."

Toplu taşımada altın yıl

Görgüç, 2013'te belediyelerin toplu taşıma konusunda önemli miktarda alım yaptığını kaydetti.

Otokar olarak 5 metreden, 12 metreye kadar birçok toplu taşıma aracı ürettiklerini vurgulayan Görgüç, "Toplu taşıma olarak 2013, çok güzel geçti. 5 metreden 12 metreye kadar birçok ürünümüz var otobüs pazarında. Sultan, Doruk, Kent ve Tempo gibi birçok çeşidimiz var. Türkiye'deki üretime bakarsanız Otokar, burada lider. Toplam üretim ve en çok satılan ürün Otokar'a ait" diye konuştu.

Görgüç, midibüs sınıfında üretilen 15 bininci Sultan'ın banttan indirileceğini dile getirdi.

Sultan modelinin 2002'den beri üretildiğini anımsatan Görgüç, "Sultan ile pazar  liderliğimiz sürüyor. Bugün de 15 bininci Sultan'ı banttan indiriyoruz. Bu, gerçekten çok önemli bir rakam. Sultan, sınıfında en beğenilen araç oldu. Gerek yapısı, gerek yol tutuşu, gerekse konforuyla pazarın tartışılmaz lideri oldu. Türkiye'de satılan her 3 midibüsten ikisi Sultan oldu. Bu, çok önemli bir oran ve büyük bir fark" ifadesini kullandı.

Görgüç, birçok belediyenin Otokar ürünleriyle vatandaşlara toplu taşıma hizmeti sağladığını aktararak, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de 900 Kent aracı satın aldığını hatırlattı.

"Türkiye'de satılan her iki uzun boy toplu taşıma aracın biri Otokar'ın" diyen Görgüç, "Sadece aracı yapıp, zamanından önce teslim etmekle kalmadık. Her gün İstanbul'daki 5 garajda bu araçların günlük bakımlarını yapıyoruz. Kent aracının performansı, İstanbul'daki kullanıcılar tarafından çok beğeniliyor. Biz de bundan dolayı çok mutluyuz. Değişik markalarla otobüs pazarında iyi bir yıl geçirdik. Sadece yurt içi değil, dışında da çok önemli satış rakamlarına ulaştık. İhracatımızı artırmanın çabasındayız" şeklinde konuştu.

Görgüç, sözlerini şöyle tamamladı:

"İhracatımızda da artış sağladık. Daha fazla ülkede Otokar ürünlerini görmek istiyoruz. 2013'teki ihracatımız da 117 milyon dolar civarında oldu. Otobüs ihracatımızın çoğunluğu Avrupa'da gerçekleşti. 2013’te ayrıca midibüs sınıfında daha ekonomik, işletme maliyetlerini azaltan yeni bir ürün geliştirdik. Tempo, 2013 yazından itibaren yollarda. Tempo, çok fazla benzeri olmayan ve daha az maliyetli bir ürün. Burada 3'üncü dünya ülkelerini de hedef alarak iki farklı motor tarzında ürettik. Şu anda ihracatını yapıyoruz.

2013'te otobüs pazarı çok iyiydi ve bundan nasibimizi aldık. Önümüzdeki yıl için de yük taşımacılığına talebin artacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda hafif kamyon Atlas'ın üretimine başladık. 2014'te otobüs pazarının, önceki yıl kadar büyüyeceğini tahmin etmiyoruz. Bu nedenle yük taşımacılığı artacak. Canlı bir pazar bekliyoruz." 

Muhabir: Mehmet Özcan / Enes Duran

Kaynak.A.A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami