Sivil Havacılık Komisyonu İkinci Toplantısını Gerçekleştirdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında 07 Kasım 2012 tarihinde imzalanan protokol çerçevesinde kurulan Sivil Havacılık Komisyonu, ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Komisyon Başkanı Prof. Dr. Durmuş GÜNAY’ın başkanlığında 05 Mart 2013 tarihinde SHGM hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıya, Üniversitelerin Meslek Yüksek Okulları ile Sivil Havacılık Meslek Yüksek Okulları olmak üzere toplam 15 Yüksek Öğretim Kurumu katıldı.
İstanbul,  Atılım, İstanbul Kültür, Akdeniz, Dicle, Kırklareli, Türk Hava Kurumu,  Ege, Girne Amerikan,  Erciyes, Anadolu, Özyeğin, Kapadokya MYO, Atatürk,  Gümüşhane Üniversitelerinin Meslek Yüksek Okullarından öğretim üyelerinin katıldığı toplantıda, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) ve THY temsilcileri de yer aldı.
Emniyet Yönetim Sistemi (SMS)’nin müfredata eklenmesi, sivil havacılık alanında Yabancı Dil zorunluluğu ve Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’nın (ÖYP) güncel ihtiyaçlara göre belirlenmesi ve  üniversitelerin 2013 Eğitim Yılı Staj Dönemi İhtiyaçları ve işletmelerden alınan staj kontenjanlarının ele alındığı toplantıda ayrıca, staj yapacak öğrencilerin staj süresi boyunca alacağı ücret ve staj başlamadan önce staj akdi yapılması konuları görüşüldü.
Toplantı sonrasında, stajdaki öğrencilerin sigortalanması ve staj yerlerinin ayarlanabilmesi için Komisyon tarafından yeni bir birim kurulmasının yanısıra staj sürelerinde standardın sağlanması ve ihtiyaç duyulan meslek gruplarının yıllara göre analizinin yapılması amacıyla da iki ayrı alt çalışma grubu oluşturulmasına karar verildi.
Yer Hizmetleri, Yolcu Hizmetleri, Terminal Hizmetleri, Temsil Gözetim ve Uçuş Operasyon (İşletmecilik) staj içeriklerinin Yer İşletme Eğitimi Alt Çalışma Grubu  tarafından, Kabin Hizmetleri staj içeriğinin Kabin Memurluğu Eğitimi Alt Çalışma Grubu tarafından ve Hat / Hangar Bakım staj içeriğinin Hava Aracı Bakım Eğitimlerinin Alt Çalışma Grubu tarafından hazırlanması da toplantıda alınan diğer kararlar arasında yer aldı.
Kaynak:SHGM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami