Son günlerde Otobüs işletmeleri hakkında yolcu şikayetler arttı.

Bayram'da yaşanan  yolcu artışına bağlı olarak müşteri şikayetleri de artmış bulunmaktadır.
Yolcularımız memnuniyetlerini sivil toplum kuruluşlarına sektör dernek ve federasyonlara yaşadıkları sıkıntı ve sorunları iletmekte ve bu konuda yardım istemektedirler.
Bilindiği üzere dernek ve  Federasyonların sektör üzerinde herhangi bir yaptırım gücü yoktur. Derneklerin  tüzüklerinde varsa üyelerine disiplin kurulu kararıyla uyarı ve kınama cezası verebilirler. Federasyonların kendilerine gelen sikayetleri ilgili kurum ve işletmenin üst düzey yönetiçilerine iletmek veya bağlı olduğu deneğe bilgi vermek dışında bir görev  ve sorumluluğu yoktur.
Ancak genel anlamda yolcu şikayetlerinin artması durumunda sektörü bilgilendirme ve işletmelerin gelen şikayetler konusunda tedbir almalarını konusunda sektörü uyarabilir. 
Hiç bir polemiğe sebep olmaması gerekçesiyle aşağıda yolcularımızdan posta kutuma düşen şikayetleri yorumsuz olarak yayınlıyorum.

…….. dan Bilecikten bilet aldim izmitte yolcu birakamak icin duruldu (18 15 arabasi) 5 dakika ihtiyac icin gittigimde otobus gitmis ben tekrar firmaya gittigimde tekrar bilet almam gerektigi ve otobusun gittigi soylendi.beni bu konuda bilgilendirir misiniz Teşekkürler.
Turan KARAGÖZ Tel 507 950.. .. 
karaturk_43@hotmail.com

———————————————————————————————————————————————————————————–
Günaydın

Konu : 03/08/2014 tarih 22.00 Bodrum-İstanbul seferi ile ilgili.

………………. İşletmesinin Plaka:06………….. aracı 
Sorun : Klima arızası.

Güllük sapağından araca bindiğimde  içi cehennem gibiydi. TV göstermese de ekranlar açık ve el değmiyor.Bari şunları kapatın dedik ısıyı azaltmak adına kapattılar.

Sonra araç ışıkları da söndürüldü.Servis elemanı yada sürücü çaresizliklerinden bahsettiler.Merkezden çıkın dediler çıktık ifadesi şaşırtıcı idi. Araç sorunlu ve rant uğruna o kadar yolcuyu zor koşullara mahkum edebileceğini sanan………….yetkililerine sorun lütfen….

  • Araç yolda kalsa idi ne yapacaklardı ?
  • İzmir de Teknik Destek yada Bakım garajları yok mu?

Servis elemanı genç arkadaşım ,dilerseniz valizlerinizi verelim inin diyebildi mesela gecenin 1 nde.….
(Araçta 5 yaşındaki yiğenimle seyahat ediyordum ve çocuk uyuyor bu arada) İzmir Selçuk tesislerine geldiğimizde , araca binmeyelim ve İzmir’den yeni bir araç çağırın dedik.Kimseye ulaşamıyoruz dediler çaresiz yola koyulduk yeniden.Bende.444…………numaralı hatlarını şarjım bitene kadar aradım 10 dk beklettikten  sonra hat kapandı !!!
Müşteri memnuniyeti duvarlarına astıkları sertifikalarda sadece….Araç içindeki sıcaklık sebebiyle sürücü hatalarıda başgösterince  Can güvenliğimizin bulunmadığına karar verdim ve 154 nolu trafik hattından yardım istedim. Aracı lütfen durdurun bir facia olmadan diye uyardım.  Durdurdular ancak rutin kontrollerini yaptılar bayramla ilgili belge vs….Teknik konularda yetkileri yokmuş Bize tüketici olarak haklarımızı hangi platformlarda arayacak isek yol göstermenizi rica ediyoruz.Yasal hani yolları izlemeliyiz?

Şikayetçi olan kişiler şöyle…

G.Figen ŞANLI                 532 671 .. ..
Figen.Sanli@efiautomotive.com

——————————————————————————————————————————————————————————–

Kayseri şırnak arası ulaşım sağlayan …………….adlı firma 856km lik yolu kafalarina göre her yerde durarak 15 saatte ulasimi sağlıyorlar. Bütün yapılan seferlerin saatleri birbirlerini hiç bir şekilde tutmuyor ? Ayrıca iki ay önce şırnak kayseri arası 70tl olan bilet fiyatı iki ay içersinde 90tl den satış gösteriyorlar ? Her müşteriye ayrı ayrı fiyatta bulunuyorlar. Bununla ilgili şikayetimın değerlendirme ye alınmasıni istiyorum aksi taktirde BİMER yoluyla şikayetimizi ve magduriyetimizi sürdürecegimizi bildiririm.
Muharrem ŞAHİN malkocoglu_66@hotmail.com.
———————————————————————————————————————————————————————————–
………………otobüs firmasından urla-kayseri bileti aldım. biletimde urla terminali kalkış saati 18.15 di 18:00 de arkadaşlarımla terminale gittik otobüs gelmedi, metro müşteri hizmetlerini aradığımda aracın arıza yaptığından urlaya gelemeyeceğini izmir terminalinde olduğunu, bana yönlendirip beni aldırabilecekleri araçta bulunamadığını söylediler. istersem bileti iptal edip, yanmamasını, önerdiler. Benim kayseride acil hastam olduğu için bilet almıştım, benim için bilet parasının hiç bir önemi yok. Maduriyetim hastam olduğundan dolayı çok büyük. Bu konudaki hukuki haklarımı sonuna kadar kullanmayı düşünmekle birlikte, sizdende yardım bekliyorum, neler yapabilirim bilgi istiyorum. urla terminalinden yolcu alacağını taahüt edip, bilet satan bir firma, arıza yaptığını söyleyerek nasıl gelmez, taşıma taahüdünü yerine getirmez ve izmir terminaline gider bunu anlayamıyorum. 29.07.2014 tarih ve 18.15 saatine bilet satıp hiç bir uyarı ve bildirim yapmadan nasıl yolcusunu orada bırakır. Hastamı kaybedersem ne olacak bunun hesabını kim verecek. İlk fırsatta savcılık başta olmak üzere ulaştırma bakanlığı dahil her yere başvuracağım, sizden de yardımlarınız bekliyorum, saygılarımla…
Ugur ÜNSAL. ugur.unsal@mynet.com

————————————————————————————————————————————————————————————————–

Şu an saat 22:32 ve bn halen…………………. firmasna ait 04…………… plakalı şehirler arası otobüste mağdur bi durumdayım çünkü bna Burdur\'da bilet kesilmiş ama Antalya çılışlı olarak yani ne kadarını anlayabiliyorum bilemiyorum ama ülkenin az doğusuna yol alınınca hukuk kuralları hak ve adelet kesinlikle bi şey ifade etmiyor bi öğretmen karşılaştığım bu durum karşısında gerçekten çok üzgün ve öfgeliyim lütfen msjm alındığında somut ni şeyler yapılsın yoksa bu düznsizlik kendine göre yol almış ve kendince düzene konmuş bir şekilde sürecek rica ediyorum bir müdahalede bulunulsun artık.
Eylem DEVRİM. Eylem_Devrim@hotmail.com

 

—————————————————————————————————————————————————————————————————————-

…………………….turizmden 11 haziran 2014 günü Kırıkkale Kırşehir 02.30 seferine bilet aldım. otobüs gelmedi ve otogara girmedi. müşteri hizmetleri 30 dk otobüse ulaşamadığını söyledi. ücret iadesi talebinde bulundum. ancak iade edileceği belirtilmesine rağmen iade işlemi yapılmadı. yetkili hiç kimseye ulaşamıyorum. maddi manevi zarara uğradım ve gece yarısı mağdur edildim. şikayetçiyim. gereğini rica ederim.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————-
……………………….kurumsallığın yanından geçmeyen firma. Halkla ilişkileri göstermelik hiç bir işe yaramayan vasıfsız ve yetkisiz ve halki oyaliyor. Sırf halkla ilişkiler var olması için konulmuş. Şikayetim şehir içi servisler dolmus gibi ne nereye gideceğimizi sordu! nede biz söylediğimizde dinledi! şöför önde bir kızla muhabbet etmeye çalısıyor. Yaptığı işin bilincinde değil! oraya kızlarla tanışmak için işe başlamış herhalde. Halkla ilişkiler 3 ayrı şikayette bulundum 10-15 defa aramışimdir hala cevap gelmedi. Telefon yanımda değilken 1 defa aramışlar, geri döndüğümde ben bilgi sahibi değilim sizi tekrar ararlar dedi ama aradiklari yok. Olay Antalyada gecti 26 Mayis 2014, saat ~16:30.
İlhan ÇETİN ilhancetin7056@hotmail.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami