Sürücüsüz Araçlar Yıl Sonu Singapur Sokaklarında yola çıkıyor.

Elektrikle çalışan araçlar okul bahçeleri ve kampüsleri gibi daha dar alanlarda otomatik olarak sürücü yönetimi olmaksızın yol alabilmekte. Hollandalı – 2getthere ve Singapurlu SMRT firmaları 24 yolcu taşıyabilen bu araçların üretmekte oldukları bilgisini basınla paylaştı. Singapur’da araçların sadece üretiminde değil, bakım ve işletmesinden de sorumlu olacak 2getthere Asia adı altında bir işbirliği oluşturuldu.

Passengers-ready-to-depart-MIST-station

 

Tek yönde araç sayısına göre saatte 8 bine kadar yolcu taşıyabilecek olan araçların benzerleri Abu Dabi’de kullanılmakta. Abu Dabi’de parkta kullanılan 10 elektrikli araç yine aynı firma tarafından 2010 yılında üretilmişti. 4 ila 6 yolcu taşıma kapasitesine sahip araçlar 2014 yılında ilk bir milyonuncu yolcusunu taşıdı.

PRT-vehicle-in-berth-at-North-Car-Park-Station-Masdar

2getthere firması benzer bir sistemi Rotterdam’ın Rivium Parkı için de oluşturdu. Günde 2500 yolcu taşıyan araçların 20 şer yolcu kapasiteli 6 adet olduğu belirtildi.

SMRT firması Singapur’daki ikinci büyük toplu taşıma firması ve günümüzde ülkenin birçok otobüs ve raylı sistemlerini işletmekte.

 

3G_GRT2

Kaynak: http://www.turizmglobal.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami