T.C Dışişleri Bakanlığı’ndan Irak’taki Türk Vatandaşlarımıza 2. Uyarı

IŞİD, Musul'da rehin aldığı 31 Türk şoför ile 49 konsolosluk çalışanını hala serbest bırakmadı.

Dışişleri Bakanlığı, dün akşam Türk vatandaşlarına yaptığı "Terk edin" çağrısını "olağanüstü gelişmeler" üzerine bir kez daha yineledi. Bakanlık, "Musul, Kerkük ve Bağdat'taki vatandaşlar en kısa sürede ülkeyi terk etmeli." uyarısında bulundu.

DIŞİŞLERİ'NDE KOORDİNASYON TOPLANTISI

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nda gelişmeleri değerlendirmek üzere bir koordinasyon toplantısı yapılacak. Toplantıya Enerji, Ticaret, Ulaştırma bakanları ve MİT Müsteşarı katılacak.

"UYARI ŞART OLDU"

"Daha önce Irak’taki gelişmelerle ilgili olarak temsilciliklerimizce yapılan güvenlik ve seyahat uyarılarına ilaveten, değişen koşullar çerçevesinde yeni ve daha kapsamlı bir güvenlik uyarısı yapılması gerekmiştir.

"BÖLGEDEN EN KISA SÜREDE AYRILIN"

Irak’ta bulunan ve/veya bölgeye seyahat eden vatandaşlarımızın şahsi güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak mümkün olan en kısa sürede bölgeden ayrılmaları ve bölgeye seyahat etmekten kaçınmaları uygun olacaktır.

"AYRILIRKEN TEDBİRLİ OLUN"

Mevcut koşullarda vatandaşlarımızın Irak’tan ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini de dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri tavsiye edilmektedir.

IRAK'I TERK GÜZERGAHLARI SIRALANDI

Vatandaşlarımızın Irak’tan ayrılma esnasında kullanabilecekleri güzergahlar aşağıda sunulmuştur:
 

Havayoluyla; Bağdat Havalimanı, Basra Havalimanı, Necef Havalimanı, Sülaymaniye Havalimanı, Erbil Havalimanı.

Karayoluyla; Habur/İbrahim Halil Kara Hudut Kapısı, Basra’daki Safvan Kara Hudut Kapısından Kuveyt’e geçiş, Basra’daki Şelamçe Kara Hudut Kapısı’ndan İran’a geçiş, Kerbela ve Babil güzergahları üzerinden ulaşılarak, Trebil Hudut Kapısı’ndan Ürdün’e geçiş, Necef güzergahından ulaşılarak Arar Kara Hudut Kapısı’ndan Suudi Arabistan’a geçiş, Meysan’daki El şeyb Kara Hudut Kapısı’ndan İran’a geçiş, Diyala’daki El-Munzuriye ve Pervizhan Karar Hudut Kapıları’ndan İran’a geçiş, Vasit’teki Zırbatiye Karar Hudut Kapısı’ndan İran’a geçiş, Erbil ve Sülaymaniye Kara Hudut Kapıları’ndan İran’a geçiş. (Kuveyt, Suudi Arabistan’a girişlerde vize gerekmektedir) Aciliyet durumunda Basra limanının da kullanılması mümkündür.

"UYARILARI TAKİP EDİN"

Vatandaşlarımızın, Bakanlığımız ve Bağdat Büyükelçiliğimizce yapılabilecek uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmekte, ayrıca olağan dışı hallerde aşağıda irtibat bilgileri sunulan haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne veya Bakanlığımızda kurulan Kriz Merkezine başvurmaları mümkündür:

Konsolosluk Çağrı Merkezi

Tel: +90 312 292 29 29

Kriz Merkezi
Tel: + 90 312 292 29 50

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami