Türkiye kruvaziyer turizminde gözde oldu

İZMİR – Tolga Albay

Kruvaziyer turizminde popüler bir destinasyon haline gelen Türk limanlarına 2012 yılında bin 685 gemiyle 2 milyonu aşkın yolcu geldi.

Kruvaziyer turizmle ilgili AA'ya değerlendirmede bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, son yıllarda kruvaziyer seyahatlerinin tüm dünyada ilgi gördüğünü, turizmin en önemli bölümünü oluşturmaya başladığına dikkati çekti. 

Akdeniz'in uygun iklim şartları, zengin tarihi ve kültürel değerlerinin de bu bölgenin cazibesini artırdığını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: "Bundan 10 yıl önce kruvaziyerler ile ülkemizi ziyaret eden 580 bin turist sayısı neredeyse 4 kat artarak 2 milyon 100 bini aştı. Ancak bu sayı da halen bizim için yeterli değil. Bu sayının artırılması için Türkiye Turizm Stratejisi çerçevesinde eylem planı oluşturduk. Eylem planında 9 kültür ve turizm gelişim bölgesi, 7 turizm gelişim koridoru, 10 turizm kenti, 11 kruvaziyer limanı, 9 yat limanı, 27 balıkçı barınağı ve yat limanı, 1 yeni havalimanı, yeni demiryolu ve karayolu hatları yer alıyor. Halihazırda Trabzon, Kuşadası, Samsun, İzmir, Antalya ve Mersin'de bulunan ve kruvaziyer gemi kabul eden limanları yenilenerek genişleteceğiz. Bu kapsamda İzmir'de de bir yılda 2 milyon yolcuya hizmet verebilecek kruvaziyer limanını yapacağız.''

Kaynak.A.A

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami