Yasak Kalktı Ama TIR Şoförlerinin 37 Günlük Çilesi Bitmedi


Cizre ve Silopi'de devam eden operasyon ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle İpekyolu'nda tam 37 gündür bekleyen TIR şoförlerinin çilesi devam ediyor.

SİLOPİ'DE YASAK KALKTI AMA YOLLAR HALA AÇILMADI

Dün Silopi'de yasak gündüz saatleri için kalktı. Mardin'in Nusaybin ilçesi çıkışında, Cizre'nin Katran bölgesi ile Silopi-Cizre arası olmak üzere üç ayrı noktada 14 Aralık'tan beri bekleyen şoförler, yaşadıkları çileden kurtulmayı umarken, bu sefer de Silopi girişinde TIR'ların sınır kapısına ulaşması için yapılan yolda yaşanan sıkıntılar ve Cizre'deki çatışmalardan dolayı geçişler aksadı.

KUYRUK 40 KM

Üç ayrı noktada oluşan yaklaşık 40 kilometrelik kuyrukta bekleyen şoförler, Silopi'deki yasağın kalkmasıyla umutlanmışdı, ancak dünden beri Cizre'de devam eden çatışmalardan dolayı hareket edemiyorlar.

IRAK TARAFINDA DA TIRLAR BEKLİYOR

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçesinde, PKK'nın kazdığı hendek ve barikatların kaldırılması için önce sokağa çıkma yasağı, ardından operasyon düzenlenmişti. İki ilçede uygulanan yasak nedeniyle Silopi'de bulunan Habur Sınır Kapısı'nda da geçişler durdurulmuştu. Bu yüzden Irak'a yük taşıyan binlerce kamyon, Mardin'in Nusaybin ilçesinden sonra beklemek zorunda kalmıştı. Irak tarafında bulunan şoförler de aynı şekilde günlerdir bekliyor.

"ÜRÜNLERİ BOZULAN ONLARCA ARKADAŞ VAR"

Nusaybin'den Silopi'ye kadar oluşturulan 4 ayrı güvenlik noktasında da uzun araç kuyrukları oluştu. Haftalardır İpekyolu'nda bekleyen TIR şoförleri, Silopi'de yasağın kalkmasına rağmen bekleme çilesinden kurtulamadı. Şoförlerden İzzet Kılıç, Cizre'ye 20 kilometre mesafedeki Katran bölgesinde 29 gündür beklediğini söyledi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine çimento taşıdığını belirten Kılıç, "Ben diğer arkadaşlara göre şanslıyım. Ama ürünleri bozulan onlarca arkadaş var." dedi.

"GEÇİŞLER BAŞLASA BİLE HABUR'DAN GÜNDE EN FAZLA 5 BİN ARAÇ GEÇEBİLİYOR"

TIR kuyruğundaki sıradan dolayı hastalandığını belirten Mehmet Kala ise "Habur'dan geçişler başlasa bile yine en az 10 gün buradayız. Çünkü kapıdan günlük geçen ortalama araç sayısı en fazla 5 bin civarında. Bu sorunun çözülmesini istiyorum. Büyük bir mağduriyet yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami