15 İlde Kar alarmı


Son hava durumu raporuna göre kar yağışı İstanbul, Kütahya, Eskişehir, Bursa ve Kocaeli başta olmak üzere 15 ilde etkili olacak. Okullar için de tatil kararları gelirken bir Balıkesir İzmir yolu kapandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinden yapılan duyuruda, gece yarısından itibaren çok kuvvetli kar yağışı beklendiği bildirildi.

Hava durumunun daha da kötüleşeceği ve ulaşımda aksamalar meydana getirecek kadar etkili olacağı duyuruldu. Son hava durumu değerlendirmesine göre kar için uyarılan 15 il şöyle sıralandı;
Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik,Kırklareli,Tekirdağ,Edirne,İstanbul,Kocaeli,Sakarya,Yalova'nın yüksek kesimleri,
Düzce,Kütahya, Afyon,Eskişehir,Manisa'nın kuzey kesimlerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışları görülecek.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarfaından.bu illerde seyir halindeki araç sürücülerinin dikkatli olmaları karayollarında uyarı ve işaretlere dikkat etmeleri özellikle araçlarında kış lastiği, takoz çekme halatı, zincir bulundurmalar, yakın takip ve sürat yapmmaları istendi.

İSTANBUL HAVA DURUMU

İstanbul'da kar yağışı bugün öğleden sonra sulu kara çevirecek ve perşembe günü etkisini yitirecek.

KAR YOLLARI KAPATMAYA BAŞLADI

Afyonkarahisar ile Kütahya arasındaki karayolunun bazı kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle trafikte aksamalar yaşandı. Karayolları ekiplerinin 3 saatlik çalışmasının ardından Afyonkarahisar-Kütahya arasındaki karayolu kısmen trafiğe açıldı.

Trafik polisleri, kamyon ve çekici türü araçların geçişine izin vermezken, söz konusu araçlar Afyonkarahisar'da bazı noktalarda bekletiliyor.

kar-yağişi-hava-durumu.20141230180138.jpg
Yurtta etkili olan kar yağışı ulaşımda aksamalara sebep oluyor.

KARADENİZ YOLU KAPANDI

Karadeniz'i İstanbul'a bağlayan D-100 karayolu, Kemikli mevkisinde, araçların kayması yüzünden trafiğe tek taraflı kapatıldı. 

Yaklaşık 3 saattir kapalı kalan yoldaki araçlar, kilometrelerce kuyruk oluştururken, özellikle zincirsiz ve kar lastiği bulunmayan araçların geçişine izin verilmiyor.

Trafik ekiplerinin önlem aldığı yolda, karayolları ekipleri de yolun ulaşıma açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

BURSA-ANKARA ULAŞIMI 2 SAAT DURDU

Yoğun kar yağışının etkili olduğu Bursa-Ankara karayolunda, bir tırın kayması nedeniyle tek yönlü olarak yaklaşık iki saat ulaşım sağlanamadı.

Karayolunun Ankara'ya gidiş yönünde, İnegöl ilçesi Mezitler mevkisinde bir tır, yoğun kar yağışı nedeniyle yoldan çıktı. Bu nedenle yolun söz konusu istikametinde ulaşım durdu.

Yaklaşık iki saat kapalı kalan yol, tırın çekiciyle bulunduğu yerden kaldırılmasının ardından yeniden ulaşıma açıldı. Çalışmalar sırasında 4 kilometreye yakın araç kuyruğu oluştu.

BALIKESİR – İZMİR YOLU KAPANDI

hava-durumu-kötü-15-ilde-kar-alarmi.jpgYoğun kar yağışı nedeniyle kapanan Balıkesir-İzmir karayolunun, ulaşıma açılması için çalışmalar sürüyor.

Yoğun kar yağışı ve bir tırın kayması sonucu Çanakçı mevkisinde kapanan Balıkesir-İzmir karayolunun ulaşıma açılması için çalışmalar sürüyor. Trafik ekipleri, Pamukçu mevkisinde geçişe izin vermeyince kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Çok sayıda araç, akaryakıt istasyonlarında bekletiliyor.

Balıkesir-İzmir karayolu ile kenti Sındırgı ve Savaştepe'ye bağlayan yollarda da ulaşım sağlanamıyor. Bu güzergahlarda çok sayıda aracın yoldan çıktığı, maddi hasarlı ve yaramalı trafik kazaları meydana geldiği öğrenildi. Sındırgı yolunda bulunan Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi'ndeki öğrenciler de toplu taşıma araçlarının kar yağışı nedeniyle gecikmesi yüzünden uzun süre vasıta beklemek zorunda kaldı. Bazı öğrenciler, araç beklerken vakitlerini kar topu oynayarak geçirdi. Dursunbey, Savaştepe, Bigadiç ve Sındırgı ilçelerinde kapanan 62 köy yolunu da açma çalışmaları sürüyor.

KASTAMANU – İNEBOLU YOLU 1 SAAT KAPANDI

Kastamonu ile İnebolu ilçesi arasındaki karayolu, kar ve buzlanmadan dolayı bir tırın kayması nedeniyle bir saat ulaşıma kapalı kaldı.  Kentte etkisini sürdüren kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Kastamonu-İnebolu karayolunun Çuha Doruğu Geçidinde ulaşım zaman zaman aksadı.

Kastamonu yönüne gitmekte olan bir tırın kayması sonucu ise yol tamamen kapandı, uzun araç kuyrukları oluştu. Yaklaşık bir saat boyunca trafik akışı sağlanamayan yol, tırın Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yardımıyla kurtarılmasının ardından ulaşıma açıldı. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı yolda ekiplerin kar mücadelesi sürüyor.

BARTIN KASTAMONU YOLU

Bartın ve Kastamonu'da yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri tarafından, D-030 ve D-765 karayolları ile ara yollarda kar küreme ve tuzlama çalışması yapıldı. 

Aralarında ağır iş makinelerinin de olduğu bazı araçlar yolda kaldı. Bazı sürücüler, araçlarının lastiklerine zincir takarak yola devam etti. Yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi bazı güzergahlarda 80 metreye kadar düştü.

Bartın'da ise kar yağışı yüksek kesimlerde etkili oldu. Kar yağışı nedeniyle araç sürücüleri zor anlar yaşarken, karayolları ekipleri Bartın-Amasra karayolunda kar temizleme çalışması başlattı.

FIRTINA DA VAR UYARILAN YERLER

Hava durumu açıklamasına göre gece saatlerinden itibaren Çanakkale başta olmak üzere İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Balıkesir'in kuzey ve batı çevrelerinde rüzgarın kuzey ve kuzeydoğu yönlerden tam fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Perşembe günü gece saatlerinden sonra etkisini yitireceği öngörülen fırtınanın meydana getirebileceği ulaşımda aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi, çatı uçması, kar yağışıyla birlikte tipi gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

Kaynak.www.internethaber.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami