Bu Tünel 4 İl’i birbirine yakınlaştıracak

2014′ün Kasım ayında hizmete girmesi planlanan yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki ikinci tünelle Bitlis trafiğinin iyice rahatlaması hedefleniyor. Tünel, Bitlis, Diyarbakır, Siirt ve Batman illerini birbirine bağlayacak. Geçtiğimiz yıllarda faaliyete giren birinci 8 Ağustos Tüneli gelişli ve gidişli olarak kullanılıyor.

Bitlis Valisi Veysel Yurdakul tünel delme çalışmalarını sürdüren işçileri ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Dideban Dağı altında delinen ikinci tüp tünelde 590 metre mesafe kat edildikten sonra açılışının gerçekleştirileceğini belirten Vali Veysel Yurdakul, “Bitlis’te altyapı çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bugün de özellikle Siirt-Baykan yolunu Tatvan-Bitlis bölgesine bağlayacak, daha doğrusu tarihi İpek Yolu’nu birbirine kavuşturacak tünel çalışmamızın içerisindeyiz. Aşağı-yukarı 2014 Kasım’ında bütün işlemi bitirip trafiğe almak planlanıyor. Elektrik işleri, delgi işleri ve diğer altyapı hizmetleriyle zannedersem hepsini düşündüğümüzde 2014 Kasım gibi tünelin hizmete alınması düşünülüyor. Mevcut kullandığımız tünel gidiş tüneli, burası da geliş tüneli olmak üzere özellikle bu iki bölgede İpek Yolu üzerinde çok önemli bir ulaşım alanı olacak. Bu bakımdan bu yatırımımızda bize destek veren başta hükümetimiz olmak üzere buradaki müteahhit firmayı, buradaki çalışanları, efendim bize destek veren her türlü destekçiye gerçekten teşekkür ediyoruz.” dedi.

Dağları delerek tünel yaptıklarını anlatan Vali Yurdakul şöyle konuştu: “Görüldüğü gibi devletimiz herhangi bir engel tanımadan dağları, tepeleri delerek vatandaşımızın sağlıklı, ulaşılabilir ve güvenli ve konfor içerisinde gideceği yere gidebilmesi anlamında çok güzel yatırımlar yapıyor. Uzunluğumuz bin 950 metre, ancak şu ana kadar yapılan çalışmalarda 1300 kusurlardayız. 600 kusur metremiz kaldı. İnşallah bu delgi çalışması elektrik ve diğer altyapı hizmetleri bitince bin 950’nin tamamına ulaşmış olup geliş-gidiş istikametine tünelimiz açılmış olacak. Tabi şu anda yüklü tanker, saman yolu araçlar Bitlis merkezden geçmek durumunda, ama bu tünelimiz açıldığında, çevre yoluyla entegre olduğunda artık tamamen bu güzergâhtan gidecekler.”

 

bitlis_diyarbakir_tuneli

 

Kaynak : www.e-haberajansi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami