8+1 koltuk sorunu çözüldü ama..!

Bakanlığa, uyarımızı dikkate alarak sürücü dahil 9 koltuklu taşıt kullanımına yönelik yaptığı düzenleme için teşekkür ediyoruz. Aslında bir erteleme bekliyorduk, ama iki yıllık bir geçiş süresi beklemiyorduk. 4300’e yakın araç ve yaklaşık 175 milyon Euro yatırım var burada. Bu sektör zaten ayakta zor duruyor. Yüksek akaryakıt maliyetleri, belgeler vs. Bu 175 milyon Euro’yu iki sene sonra çöpe mi atacağız? Bakanlığın bunu değerlendirmesini bekliyoruz. Ticari amaçlı olarak kullanılmak için yatırım yapılmış olan bu araçlar otomobil sınıfına sokuluyor ama otomobil olarak kullanılması da mümkün değil. Hususi araç durumuna düşüyor. Hiçbir işe yaramaz duruma geliyor.  
10 koltuklu araçlar 
Üreticiler şimdi bir koltuk daha ilave ederek yeni araçları piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sürücü dahil 10 koltuklu olduğunda vergiler üçüncü dilime düşüyor, vergi kaybı da olacak. Bakanlığın dikkatini buraya da çekmek istiyorum. Otobüs sınıfına geçtiği için ÖTV düşecek. Yeni düzende alan memnun, satan memnun olacak, ama ya bu 4300’e yakın araca yatırım yapanlar ne olacak? 
AB regülasyonları deniliyor kabul ediyoruz, ama AB’nin her şartına uyduk mu da, bu konuda da uyalım. Bunlar öncelikli değil ötelenebilecek konular. Müktesep haklar vardır. 175 milyon Euro’luk bir yatırım olan bu araçların ekonomik ömrü iki yıl sonra dolmayacak ki. Kimse bu araçları keyfi olarak almadı. Bu araçlar ihtiyaç. İstanbul’da ve diğer şehirlerde ara sokaklar, dar yollar, rampalı yollar her aracın çalışmasına izin vermiyor. Her yere büyük araç sokulmuyor, 17 kişilik araçların giremediği yerlerde bu araçlar manevra kabiliyeti ile öne çıkıyor, işimizi de verimli hale getiriyor. Bir sonraki segmente geçtiğinde daha fazla verimlilik olmayacak. 
AB’ye uyumda 9 koltuk öncelikli mi?
Toplu taşıma sistemlerinden yoksun olunan ülkemizde 9 koltuklu araçlar otomobilden, otobüsten küçük taşıt olarak nitelendirilmelidir, bunların taşıma düzeninde yeri vardır. Türkiye’nin özel şartları AB’ye anlatılabilir. Erteleme doğru, ama bu süre yeterli değil, yeni yatırım ihtiyaçları var. 
Türkiye’nin ihtiyaçları dikkate alınmasını, bu taşıtların otobüs sınıfına sokulmayarak eski düzenin devam etmesini istiyoruz. Şartlar devam etmesine izin vermiyorsa, bu taşıtların ekonomik ömrü dolana kadar devam etmesi lazım. Yenileri kaydetmeyebilirsiniz ama müktesep hakları kalmalıdır. Yatırım yapılmıştır, yatırımcının hakları korunmalıdır.  2015 yılına kadar yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulacaktır. Bakanlığın bu talebi dikkate alacağını umuyoruz. 
Toplama merkezleri 
Toplama merkezleri konusunda Avcılar ve Pendik’te çalışmalar sürüyor. 23 Eylül Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi’nde görüşmelerimiz olacak. E-5 koridorunda toplama merkezlerinin yapılarak cep terminalleri ile entegre edilmesi, ortak servise geçilmesini hızlandıracak ve sektöre önemli katkı sağlayacaktır. Pendik toplama merkezinin Kurtköy’de yapılacak olan cep terminaline entegre edilmesini talep edeceğiz. Pendik, Tuzla ve Kartal’ı Kurtköy’deki cep terminaline taşıyacağız. İstanbul’un en doğusundaki ilçelerin batıya göç etmesinin önüne geçip, gelen giden yolculara zaman kaybı yaşatmadan orada çözüm üretmeye çalışacağız. Beylikdüzü Belediyesi Başkanı ile de görüştüm, onlar da hazır. Büyükçekmece, Beylikdüzü, Avcılar, Küçükcekmece, Sefaköy Kavşağı, Ataköy girişi, İncirli, Merter ve Aksaray ile Batı yakasını bitiriyoruz. Taksim, Beşiktaş, Mecidiyeköy, Maslak, İstinye, Sarıyer ile Kuzeyi çözüyoruz. Anadolu Yakası’nda Kavacık, Ümraniye, Batı Ataşehir, Tuzla, Maltepe, Pendik, Harem, Kadıköy ve Üsküdar birlikte olacak. Bunun dışında hiçbir terminal olmayacak. Servis araçlarının güzergahları bunlarla eşleşecek. Bunlar 2015’e hazır olacak. Anadolu Otogarı yapıldığında sorunlar çözülmüş olacak.
Abonman ücretleri 
İstanbul Otogarı’ndaki abonman ücretleri ile ilgili bana da çok sık şikayet geliyor. Ben de karşıyım. Aylık 75 TL’ye düşmesine de ön ayak oldum. Ev sahibi sayılırlar onlar. Kimsenin yaşadığı siteye otopark parası vermemesi lazım. Bunun tekrar gözden geçirileceğine inanıyorum. Bu konuyu yönetim kurulunda bir kere daha değerlendireceğiz.    
Herkese iyi haftalar diliyorum. ■

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami