Ankara Kapadokya YHT treni için YİD modeli önerisi

Kapadokya treni için YİD modeli önerisi :Türk, Japon ve İspanyol konsorsiyumu tarafından 800 milyon dolar bütçeli Ankara-Kırıkkale- Kırşehir-Nevşehir ve Kayseri Yüksek Hızlı Treni (YHT) için ‘Yap-işlet-devret’ modeli (YİD) önerildi. 36 ayda tamamlanması planlanan ‘Kapadokya Treni’ aynı zamanda Samsun’a kadar uzanarak, demiryollarında kuzey-güney hattını oluşturacak. Kuzey-Güney hattını oluşturacak. Karadeniz’den kalkan bir tren, Ankara- Delice, Kırşehir, Hacıbektaş, Nevşehir ve Kayseri güzergahından Niğde veya Aksaray üzerinden Adana’ya kadar gidecek. Böylece, demiryolu tarihinde ilk kez, Kuzey-Güney aksı birleştirilmiş olacak.

Kapadokya treni Projesinin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Ulaştırma, Kalkınma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da sunulduğunu belirten Kapadokya Yüksek Hızlı Tren Yatırım ve İşletmecilik A.Ş. Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Genel Müdürü Samet Koç, bakanlığın başarıyla uyguladığı YİD modeli projelere, yeni ve ‘Yüksek Hızlı Tren’ gibi Türkiye’nin ekonomik anlamda büyümesinde önem arz eden bir sektöre yatırım yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Koç, 29 Ekim 2019’da vatandaşlarımızı Kapadokya trenine bindirmeyi hedefliyoruz dedi.

kapadokya-treni-icin-yid-modeli-onerisi

Kapadokya Treni Güzergahı
Delice-Kayseri hattı 232 kilometre uzunluğunda inşa edilecek. Kırşehir-Hacıbektaş̧ ve Nevşehir nüfus bölgelerinden geçerek, Kayseri’ye ulaşıyor. Hazine kaynağı kullanılarak yapılması planlanan Delice- Kayseri hattı ise 220 kilometre uzunluğunda olup, yalnızca Yerköy ilçesini kapsıyor. Proje Nevşehir doğrultusunda inşa edilecek olursa Antalya-Nevşehir-Kırşehir kuşak (kavşak) bağlantısı ile Tü̈rkiye’nin en önemli aktarma merkezi oluyor. Proje kapsamında güzergah üzerinde mevcut karayolu erişimlerini sağlamak için yaklaşık 90 üstgeçit, 70 altgeçit, küçü̈k dere ve yan derelerin güzergaha isabet eden kesimlerinde 367 menfez planlanlanıyor. Toplam uzunluğu 6 bin 300 metre olacak 2 tünel ve toplam uzunluğu 9 bin 955 metre köprü ve viyadük inşa ediliyor.

Kaynak.www.rayhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami