Bakan Binali Yıldırım’dan HGS açıklaması


HGS cezalarına yönelik şikayetler nasıl giderilecek?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, soruya basın mensupları ile bir araya geldiği kahvaltıda yanıt verdi.

Sistemde teknik iyileştirmeler yapılacağını söyleyen Yıldırım, "Bu anlamda bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak, vatandaş lehine" dedi. 

Bakan Yıldırım, yüksek cezalara bazı kartlardaki üretim hatasının neden olduğunu ve tespit edilen bu kartların yenileriyle değiştirileceğini de kaydetti.

Yıldırım'ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Bir OGS almak için adeta bir daire almak için yapılan işlemler yapılıyordu. Vatandaşın bir günü OGS almakla geçiyordu. Çok büyük şikayetler var. Büyük maliyetlere neden oluyordu. Bu nedenle daha basit kolay erişilebilen bir sistem olsun istedik ve HGS'yi devreye soktuk. 

Böylece sonuç ortada; 10 milyon abone var, 8 milyondan fazlası HGS'li. 2 milyon civarında OGS kaldı. Zaman içinde bu da birleştirilecek. Dönen sistemde HGS olacak. 

HGS cezalarıyla ilgili şikayetleri dikkate alarak 2 işlem yapacağız. Birincisi HGS'lerde PTT bunun sorumlusu… Sistemi kuran işleten kuruluş PTT. PTT kredi kartı veremediği için, posta çeki verebiliyor. Kredi kartında kartında eksi hesap olunca vatandaş geçebiliyor ama posta çeki hesabı ile parası bitince para yok diye cezaya geçiyor. PTT süratle bütün HGS sahiplerinin kredi kartından da anlaşma yaparak eksi bakiye olması halinde geçiş yapılabilecek.

"TEKNİK İYİLEŞTİRME YAPILACAK"

8 milyon HGS etiketinden bir kısmı imalat nedeniyle hatalı çıkıyor. Maalesef o etiket görevini yapmıyor. Bunlar tespit edildi. O şekilde etikete sahip olanların etiketi yenileriyle değiştirilecek, mağduriyet giderilecek. Sistemle ilgili teknik iyileştirmeler yapılacak.

"DOĞRU KULLANIM ÖNEMLİ"

Burada doğru kullanım önemli. Ön camdaki yer belli, doğru noktaya o etiket yapıştırılamazsa kaçak geçmiş muamelesi görüyor. Başlangıça bu cezalar en uzak mesafenin 10 katı olarak hesaplanıyordu. Yapılan değişiklikle kullandığı mesafenin 10 katı olarak kullanıcı lehine iyileştirme yapıldı. Cezaların bu kadar yüksek olması, bu düzenlemenin dışında olmasından kaynaklanıyor. 

"CEZALARDA RAHATLAMA OLACAK"

Vatandaşın lehine olan bu düzenlemenin geriye doğru da yürümesi gerekiyor. Bununla ilgili düzenlemeyi Meclis'te görüşüyoruz. Bu anlamda bu cezalarda ciddi bir rahatlama olacak, vatandaş lehine. 

Cezalarla ilgil bildirimler bekletilmeyecek. Bekletilince vatandaş şaşkınlık yaşıyor. Her cezalı geçişi SMS ile bildireceğiz. Şu kadar süre içerisinde yatırırsan ceza uygulanmayacak. Bunlar da eldeki teknik imkanlara göre, her ay olmasa bile 3 ayda bir ceza bildirimleri yapılacak."

TAMAMEN KEYFİ UYGULAMA

Rusya'nın uçuş ekiplerinden vize istemesine ilişkin soruyu da yanıtlayan Yıldırım, "Rusya'nın havayollarının uçuş ekibine uyguladığı tamamen keyfi. Uluslararası havacılık kurallarına uymadıklarını derhal hatırlatacağız" değerlendirmesini yaptı.

"YHT'YE ZAM YOK"

Yıldırım, Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hızlı tren hatlarında seyahat ücretlerine zam yapılmayacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak:http://www.ntv.com.tr/turkiye/bakan-binali-yildirimdan-hgs-aciklamasi,iPnlKap_mk22etbV0o1xVQ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami