Bakan ELVAN, Denizcilik Sektörünü Güçlendirmeye Kararlıyız


Bakan Elvan, Deniz Ticaret Odası Olağan Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 12 yıldan bu yana gerçekleştirdikleri faaliyetin tüm Türk milletinin önünde olduğunu belirterek, "Denizcilik sektörü, ölmüş durumdayken 2003 yılından 2008 yılına kadar ayağı kaldıran AK Parti hükümetleri olmuştur. Biz hiçbir zaman ne sorudan ne de sorandan çekiniriz. Biz nereye gidersek gidelim sorunları çözmek için orada bulunuruz" diye konuştu.

Bugüne kadar bu ülkenin ne kadar kronik meselesi varsa o meselelerin üzerine gidip çözdüklerini ifade eden Bakan Elvan, şunları kaydetti: "Biz sizin hizmetkarınızız, sizin için buradayız. Sizin talep ve sorunlarınız için buradayız. Eğer biz sizin taleplerinize cevap verebiliyorsak, sizlere hizmet edebiliyorsak o zaman gerçek anlamda bu ülke için çalışan, hizmet eden iktidarız demektir. Denizcilik sektörüne baktığımızda özellikle 2008 yılı sonuna kadar sektörümüzde önemli gelişme kaydedilmiş ama 2009 yılından itibaren önemli bir düşüş trendine giriyor. Dünyada denizcilik sektöründe sıkıntı yaşanırken ülkemizde de aynı sorun yaşanıyor. Ülkemizde sorun var mı? Var ama bu sorunların üstesinden hep birlikte geleceğiz."
Elvan, teşviğin nasıl ve ne şekilde olduğunun önemli olduğunu vurgulayarak, "Bakanlık ve hükümet olarak denizcilik sektörümüzü güçlendirmeye kararlıyız. Öyle bir yol haritamız olacak ki bu sektörün orta ve uzun vadede hem rekabet gücü artacak hem de dünyada yaşanan bir takım sarsıntılar karşısında dimdik ayakta duracak. Biz bunu sağlamak zorundayız" şeklinde konuştu.

Müsteşarlarına bir talimat verdiğini aktaran Elvan, "Denizcilik sektörümüzü, mutlaka bu sektörün içinde olan arkadaşlarımızla bir araya gelip, oluşturduğumuz çalıştayda masaya yatırıp gerçek anlamda bu sektörün önünü açacak tedbirler ne ise kararları birlikte alalım ve bunları eylem planına dönüştürelim" diye konuştu.

Elvan, yaşanan sıkıntıları bildiklerini, özellikle deniz ticareti alanında Türkiye'nin hem filo hem de taşımacılık itibarıyla 2008 yılındaki seviyeden daha aşağıda olduğunu belirterek, deniz ticaretini güçlendirici gerçek anlamda sorun olarak nitelenecek alanlarda adım atılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Denizde Yolcu Taşımacılığını Geliştirilmesi Gerekiyor

3 tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye'nin denizde yolcu taşımacılığını geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Elvan, bu alanda da somut adımları sektör paydaşlarıyla birlikte atacaklarını söyledi. Bakan Elvan, koster filosu ile ilgili geçmişte sorunun kısmen çözüldüğünü ama sorunun halen devam ettiğini aktararak, ekonomi yönetimiyle bu konuyla ilgili konuştuklarını kaydetti. Limanlar ve kıyı yapıları konusuna da değinen Elvan, sözlerine şöyle devam etti: "Bürokraside ve kamuda öyle bir yaklaşım tarzı ortaya konulmuş ki bir liman izni alacaksınız; Maliye Bakanlığına gidiyorsunuz, bir yıl, iki yıl orada uğraşıyorsunuz, diyelim ki sorunu çözdünüz sonra bir, iki yıl da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda uğraşıyorsunuz. Daha sonra bir, iki yıl da Ulaştırma Bakanlığı'nda uğraşıyorsunuz. Aradan 6 yıl geçiyor. İşadamımızın yatırım yapması mümkün mü? Bu eziyetten başka bir şey değildir. Öyle bir sistem, mekanizma kuracağız ki 3 bakanlık anında toplanacak, kararlarını alacak ve bunu nihai hale getireceğiz. İşadamını aylarca yıllarca oyalanmaktan kurtaracağız. Biz sizin önünüzü açmak zorundayız. Bu ülkenin kalkınmasına destek veren, istihdam sağlayan sizlersiniz."

Bakan Elvan, işadamlarının artık bürokrasiyle uğraşmaması gerektiğine dikkati çekerek, "Bunların sözünü burada veriyorum, söylediğim her şeyi gerçekleştireceğiz. İşadamı bizim en büyük velinimetimizdir. Biz yurt dışından yatırımcı getirmeye çalışıyoruz. Biz kendi işadamımızın hakkını korumayacakmıyız. Artık işadamlarımızı kapı kapı dolaştırmaktan kurtaracağız" dedi.

Bu Faizle Sanayicilik Yapmak Mümkün Değil

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ise, Türkiye'nin denizcilik alanında dünyadaki yerini koruyacağını belirterek, "Dünyada Türk filosu giderek büyüyor ve dünyanın bu bölgesinde bizimle rekabet edebilecek ülke yok. Türkiye denizcilik alanında büyük ya da küçük şekilde var olmaya devam edecek, bu büyüklüğe ise devleti yönetenler karar verecek" dedi.

Faizlerin aşağı doğru çekilmesi gerektiğini belirten Kalkavan,"Bu faizle sanayicilik yapmak mümkün değil" dedi.

"Sipariş almakta değil, siparişi teminatlandırmada sıkıntı yaşıyoruz" diyen Kalkavan, denizcilik sektörü paydaşlarının Bakan Elvan yönetimindeki bakanlıktan sektöre yönelik büyük adımlar beklediğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami