Sadettin SARAN “Hava Ambulansı İşi Bizi Mutlu Etti”

THK Gökçen Havacılık ve Saran Havacılık ortaklığı 5 yılda 200 milyon dolarlık yatırım yapacak. Hemşire, doktor ve sağlık personeliyle birlikte 200 kişinin istihdam edileceği yatırıma 12 Ağustos’ta start verilecek. İlk aşamada Ankara, İstanbul, Erzurum, Diyarbakır ve Antalya olmak üzere 5 bölgede 5 ambulans helikopter ile hizmet verilecek. Sonrasında; İzmir, Trabzon, Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Çanakkale, Kayseri, Konya, Samsun, Malatya ve Van operasyonları devreye girecek.

2 TANESİ YEDEK

Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, bu operasyona büyük önem verdiklerini, 5 yıl süresinde Türkiye genelinde hava ambulansı operasyonunu yönetecek olmanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Geçen yıl çok tartışılan ihalenin ardından 2013 başında yapılan yeni ihale kapsamında, gerektiğinde yurtdışında da hava ambulansı operasyonu yapılabilecek. Saran, "5 yıllık ihale kapsamında 17 helikopter çalışacak. 2 adet de yedek helikopter operasyon süresince hazır bulundurulacak" dedi.

GECE GÖRÜŞ ÖZELLİKLİ

Saran Havacılık, ABD’nin en büyük helikopter üreticisi ve dünyanın en çok satan helikopter firması olan Bell Helicopter’in Türkiye’de ticari/askeri/genel helikopter satış temsilciliğini de yürütüyor. Hava ambulans filosunda gece görüş özellikli Bell 429 helikopterleri yer alacak. Saran Havacılık ve THK  Gökçen Havacılık ortaklığı tarafından 5 yılda 200 milyon dolar yatırım yapılacak. Pilot, doktor, hemşire gibi görevlerde toplam 200’e yakın personel istihdam edilecek. Saran, “Kamu sağlığı alanında önemli bir hizmet olarak, hava ambulansı operasyonu, karayolu ile ulaşımın güç olduğu alanlarda acil durum gerektiren vakalara hızlı ve etkin müdahale gerçekleştirilecek” dedi. Hava ambulansı operasyonu çerçevesinde 112 çağrı merkezinde ambulans talebiyle gelen çağrılar değerlendirilecek, acil ihtiyaç durumunda başhekime danışılarak onay alınarak, birkaç dakika içerisinde hava ambulansı olay yerine gitmek üzere havalandırılacak.

Türkiye’de tüm vatandaşların hava ambulansı talep etme hakkı bulunuyor. sağlık bakanlığı’nın 2012 yılında açıkladığı verilere göre 15 il merkezinde konuşlandırılan 17 ambulans ve helikopter ve Türkiye genelinde de iki ambulans uçak hizmet veriyor. (Hürriyet)

Kaynak.www.airporthaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami