TESK Başkanı Pendevi Palandöken ” Sigorta zorunlu fiyatlar serbest olmaz” dedi

ANKARA- Zorunlu sigorta primlerinin serbest bırakılmasının ardından prim fiyatlarının aşırı yükselmesinin taşımacı esnafının sigortalarını attırdığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Zorunlu trafik sigortası prim fiyatlarının şirketler tarafından serbestçe belirlenmesi kararından sonra fiyatların rekabet ortamında düşmesini beklerken fahiş fiyat artışları kabul edilemez. Zorunlu sigortada fiyatlar serbest olmamalı' dedi.

            'SİGORTA ŞİRKETLERİ ZARARINI ESNAFA YÜKLÜYOR'

            Zorunlu trafik sigortasından zarar ettikleri için yüzde 250'ye kadar fiyat artırma yetkisini aşarak fiyat artıran sigorta şirketlerinin zararlarını vatandaşa yüklemeye çalıştıklarını kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, '2012 yılında zorunlu trafik sigortası yapılan 13 milyon 862 bin 943 araç için 3 milyar 507 bin lira prim toplandı. 2012 yılında 1,3 milyar lira zarar ettiklerini açıklayan şirketler fiyatları yüzde 300 ile 500 oranında artırdılar. Yani yeni fiyat artışıyla toplanacak sigorta prim tutarının ise 10 milyar ile 15 milyar lira arasında olması bekleniyor. Zorunlu Sigorta Primleri ticari araçlarımızda 20 bin liraya kadar dayandı. Taşımacı esnafının kazancının üzerinden verdiği vergiden fazla sigorta primi isteniyor. Eğer fiyatlar böyle yüksek ve serbestçe belirlenecekse zorunluluk kaldırılsın' diye konuştu.

            'REKABET FİYAT ARTIŞI GETİRDİ'

            Zorunlu olan trafik sigortasında fiyatın rekabet ortamında serbestçe belirlenerek tüketici açısından en uygun fiyatın oluşmasını amaçlayan şirketlere verilen fiyat belirleme yetkisinin kötü kullanıldığını vurgulayan Palandöken, ' Prim fiyatlarının aşırı olarak tüm şirketlerce aynı anda yükseltilmesinin rekabet hukuku açısından da incelenmesi gerekir' dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami