Bayramda Şehirlerarası Otobüslerde bilet yok!

 

 

Bayramda tatil planları yapanlar 25 milyar liralık otobüsle seyahat pazarını patlattı. Otobüs bileti kalmayınca şirketler Anadolu'ya ek seferler düzenledi. Fiyatlarda ise yüzde 30 artış var.
 

Ramazan Bayramı'ndan yararlanıp üç günlük tatil ya da memleket ziyareti planları yapanlar, iç ve dış seyahate talebi patlattı. Otobüs ve uçaklarda neredeyse tüm destinasyonlara biletler tükendi. Yılda 225 milyon uzun, 1 milyar da kısa mesafe yolcusu taşıyan otobüs şirketleri çareyi ek seferler düzenlemekte buldu. 25 milyar liralık pazarda aşırı talep nedeniyle fiyatlar yüzde 30 arttı.

'ZAM DEĞİL İNDİRİM'
Türm Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yıldırım, bilet fiyatlarını bayrama özel artırmadıklarını ifade etti. Yıldırım, "Ulaştırma Bakanlığı, bizlere taban ve tavan arasında yüzde 30 oynama hakkı veriyor. Bayramlarda yapılan yüzde 30'luk zam aslında olması gereken, bizi kurtaran fiyat. Ancak diğer dönemlerde uçak ve trenle rekabet edebilmek için indirime gidiyoruz" diye konuştu. Bayram dönemini içeren 5-10 Ağustos arası uçak bileti fiyatları 300'lü rakamlara ulaştı. THY ise aşırı talep nedeniyle uçaklarda yer kalmadığını ve tatil döneminde 61 ek sefer düzenleneceğini açıkladı.

TURİZMDE ÇİFTE SEVİNÇ
Ramazan Bayramı'nda otellerin doluluk oranları yüzde 100'lere ulaştı. Bu bayram 15 bin kişi yurtdışı, 200 bin kişi de yurtiçinde tatil yapacak. Turizmciler de Kurban Bayramı için de tur satışlarına başladı. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, Kurban Bayramı kapasitesinin yüzde 65'e ulaştığını söyledi. Taleplerin geçen yıla göre yüzde 40 arttığını belirten Erkan, "Kemer, Belek, Marmaris, Bodrum bu yıl gözde. Yurtdışında ise Balkanlar, İtalya ve İspanya'ya ilgi var" dedi. Ramazan Bayramı'nda 15 bin kişi yurtdışı, 200 bin kişi de yurtiçinde tatil yapacak.

Turizm gelirleri ilk 6 ayda % 28.4 arttı

Turizm gelirleri (ilk yarı) % 28.4 artarak 13.5 milyar TL oldu.

Yabancı turistler kişi başı ortalama 817 dolar harcadı.

Yerli turistlerin ortalama harcaması 389 dolar oldu.

Yurtdışına çıkan Türkler'in harcamaları ilk 6 ayda geçen yıla oranla yüzde 15.6 artarak 2.5 milyar dolar oldu.

Yurtdışına giden Türk turist sayısı % 19 arttı. Türkler yurtdışında ortalama 714 dolar harcadı.

Kaynak.sabah.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami