İstanbul-İzmir Otoyolu İçin, Bursa ve Balıkesir’de Dev Kamulaştırma


Gebze-Orhangazi-İzmir ( İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesi kapsamında bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, söz konusu otoyolun Uluabat Gölü geçişinde yer alan bazı taşınmazlar Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılacak.

2 İL, 30 KÖY VE MAHALLE

İstanbul İzmir otoyolu kapsamında Bursa ve Balıkesir illerinde 30 köy ve mahallede acele kamulaştırma kararı alındı. Kamulaştırma yüzlerce parseli kapsayacak. Son yılların büyük kamulaştırma hamlelerinden olan ve yüzlerce parseli kapsayan alanların listesi resmi gazetede yayımlandı.

İŞTE ACELE KAMULAŞTIRILACAK KÖY VE MAHALLELER

BURSA

Kadırga, Büyükbalıklı, ÇaylıKonaklı, Canbalı, Canbaz, Gönü, HarmanlıHürriyetMuratlı, Runguçpaşa, Seyran, Yolağızı, TaşpınarSubaşı, Sırabademler, Karakoca, AdaköyÇeltikçi, Durumtay, Koşuboğazı, Taşköprü, Yumurcaklı

BALIKESİR

Karapürçek, Söğütçayır, Duman, Yenimahalle, Yahyaköy, Ömerköy, Balıkdere

KAMULAŞTIRMA NEDİR?

Kamulaştırma, kamu yararı gözetilerek şahsa ait taşınmazların belli bir proje amacına göre yol, okul, hastane ve bunun gibi kamunun ortak kullanımı ihtiyacına hizmet verme amacıyla devletin ilgili şahıslara para vererek o alanları almasına deniyor. Kamulaştırma söz konusu olduğunda; devletin, kamulaştırılan taşınmazın bedelini ilgili kişiye belirlenen sürede ödemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami