İzmir Manisa arasındaki Sabuncubeli tüneli trafiğe açıldı

İzmir-Manisa arası  artık 15 dakika
Başbakan Binali Yıldırım, dün açılışını yaptığı Sabuncubeli Tüneli’nden makam aracını kullanarak geçti.

Başbakan Binali Yıldırım, dün açılışını gerçekleştirdiği Sabuncubeli Tüneli’nden makam aracını kullanarak geçti. Evliya Çelebi hatıralarında “korkunç Sabuncubeli” tabiri geçer. İzmir ve Manisa arasındaki ulaşımı rahatlatması beklenen Sabuncubeli Tüneli’nin hizmete alınması ile birlikte iki kent arasındaki mesafe 15 dakikaya iniyor.
Tünel 4 şeritli, çift tüplü, her bir tüp de 4 bin 70 metre uzunluğunda. Tünelden sonraki bağlantı yollarını da dâhil edildiğinde her biri 6 bin 600 metreyi buluyor. 500 milyon liraya mal olan projenin tamamlanmasın gecikme yaşanmasının nedeni ise, ilk yüklenici firmanın iflas etmesi oldu.
İzmir-Manisa arası  artık 15 dakika

Başbakan Yıldırım, açılış töreninde yaptığı konuşmada,projenin İzmir’e, Manisa’ya hatta İstanbul’a kadar olan tüm bölgeye nefes aldıracağını, bölge insanına büyük kolaylık sağlayacağını dile getirerek, araçların daha kısa sürede ulaşım sağlayacağını, çevre kirliliğinin azalacağını, yakıt sarfiyatının da düşeceğini belirtti.

Projeyi hayata geçiren bürokratlara, yüklenici firmalara, AK Parti İzmir ve Manisa milletvekillerine teşekkür eden Yıldırım, “Bazıları orada burada iş yapamazlar, yapılan işlere de karşı çıkarlar ya tüneli görüyorlar artık yapılmış, yapılacak bir şey yok. Bunu gözden kaçırmanın imkanı yok. Bu sefer de diyorlar ki ‘paralı olacakmış’. Paralı değil, bedava. Gidiş de geliş de bedava olacak.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami