31.05.2018 Tarihli İBB.Ukome Kararı Hakkında

31.01.2018 İstanbul UKOME Kararı hakkında

Bilindiği üzere geçen hafta yayınlana Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişkliklerle ilgili
düzenlemeleri anlamaya çalışırken 31.05.2018 Tarihinde İstanbul ULAŞIM Koordinasyon Merkezi (UKOME) Turizm taşımacılığı konunda bir dizi karar alıyor.
Alınan kararlarla ilgili Turizm taşımacılar derneği temsilcisi yok derneğimiz üyesi İTO 23 Meslek komitesinden 1 kişi TÜRSAB temsilcisi olarak 1 kişi davet edilmiş. Yapılan toplantıdan dernek ve federasyon olarak hiç haberimiz yoktu. Ayrıca bu konuyla ilgili ne İTO 23 Nolu Meslek komitesinden ne de derneğimizden görüş sorulmadı.
Uber ile ilgili olduğu söylenen bu kararın aceleye getirildiği sonuçları itibarıyla bir sektörü işlemez hale getireceği kananatindeyim

İstanbul UKOME Almış olduğu bu kararla, İzin belgesi düzenledikleri, Turizm sektörünü, ve turizm taşımacılığının nasıl yapıldığından haberdar olmadığı ortaya çıkmıştır.
Bu kararı alanlar ,alınan kararın uygulanması halinde turizm taşımacılığı sektörünün tamamen duracağını görememiştir.
Kaçak ve korsan taşımaların UBER vb, oluşumların önlenmesi açısından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşeme Bakanlığı tarafından 25.05.2018 Tarih ve 30431 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Karayolu taşıma yönetmeliğinde değişiklik yapılması hakkındaki yönetmelikte  yapılan tüm değişikliklerin ve alınan önleyici tedbirlerin son derce yerinde ve doğru olduğunu düşünüyoruz.
Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, yetkisi olmayan bir alanda,UBER le mücadele ediyoruz, tedbirler alıyoruz gereçesiyle uygulanması mümkün olmayan bir karar çıkartması gereksiz ve anlamsızdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME sinde dün alınan alınan kararları ve düzenlemeleri  tümden red ediyoruz. Biz bu işe dün bu gün başlamadık 50 Yıldır İstanbul’da yürütüyoruz.
Bir tarafı tamir edelim taksi esnafını memnun edelim denirken bir başka sektöre açıkça zarar verilmektedir.

1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu ve yönetmelikleri, 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği kapsamında yapılan taşıma faaliyetlerine ve bu kanun ve yönetmelikler kapsamında faaliyet gösteren seyahat acentelerin ve turizm taşımacılığı faaliyetini sürdüren işletmelerin taşıma haklarına kısıtlama ve engelleme getirmektedir.
Açıkça Yetkisi olmayan bir alanda düzenleme yapmaktadır.
UKOME Kararaları Kanun ve yönetmeliklerin üzerindemidir?

Turizm sektöründe kişiye özel transfer ve tur hizmetlerine resmen kısıtlama getirilmektedir.
Şoför hariç en az 7 yolcunun taşınması zorunluluğu getirilmesini gerekçesini anlayamıyoruz.
Hangi akla hizmet etmekte olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

Taşımada grup yolcuların 12 saat önce toplu ulaşım hizmetleri müüdrlüğüne bilgi verilmesi zorunluluğu nun ise ne anlama geldiğini anlayamadık. Herhalde Ulaştırma Bakanlığını U-ETDS Sisteminden esinlenmişler ancak konuyu iyi incelemedikleri anlaşılıyor.

Karayolu taşıma kanunu ve ilgili mevzuatında bile olmayan ağır müeyideler ve cezalar getirilmekte açıça ticarete bile engel olunmaktadır.
Sektör olarak bu kararın kesinleşmemesi ve başkanın imzalaması için demokratik tepkimizi vermemiz gerekiyor.  Bu amaçla tüm meslektaşlarımızın Önümdeki hafta içinde İTO Yapılacak yapılacak zümre toplantısına katılmalarını önemle rica ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami