Kasımpaşa Sütlüce tünel inşaatında sona yaklaşıldı,


Bu tünelin İstanbul için son derece önemli olduğunu belirten Elvan, "Doğu ile Batıyı birleştiren, 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip, kültürel çeşitliliği ve tarihi dokusuyla ön plana çıkan İstanbulumuzun böyle bir eseri kazanması bizler açısından önemli. Özellikle Birinci Çevreyolu'ndan Kasımpaşa, Karaköy, Taksim, Şişli güzergahına gitmek isteyen vatandaşlarımız çok daha rahat bir şekilde artık bu tüneli kullanıp buralara ulaşma imkanına kavuşacak" diye konuştu.

Birinci Çevreyolu'ndan özellikle Kasımpaşa ve Karaköy'e inen yol güzergahının oldukça dar ve standardının düşük olduğuna işaret eden Elvan, şunları kaydetti: "O güzergah üzerinde tarihi doku da oldukça fazla. Bahsetmiş olduğum Karaköy, Taksim gibi merkezlerimiz ticaret açısından, tarihi açıdan önem taşıyan merkezlerimiz. Bu nedenle çok zor koşullar altında da olsa bir tünelle Birinci Çevre Yolu'nun Kasımpaşa'ya bağlanmasıyla vatandaşlarımızın trafik açısından rahatlamasını sağlamış olacağız. İnşallah önümüzdeki yıl mart ayında her iki tüpümüzün de tünelimizin de açılışını gerçekleştireceğiz."

Elvan, tünelin toplam uzunluğunun yaklaşık 1.300 metre olduğunun bilgisini vererek, "İki tünelin toplam uzunluğu ise 2 bin 600 metreye tekabül ediyor. Yaklaşık 3 bin 800 metrelik de bağlantı yollarımız var. Yine burada kavşaklarımız ve altyapı çalışmalarımız olacak. Yaklaşık 70 metre uzunluğunda aç-kapa tünellerimiz var . Bunların hepsini kısa bir sürede inşallah tamamlayacağız ve mart 2015'te bu tünelimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Özellikle Karaköy istikametine gidenler Kasımpaşa'ya, Taksim'e gidenler artık Okmeydanı'nı dolaşıp gitmeyecekler, bu tüneli kullanacaklar. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

TİB'de İnceleme 

Bugün bazı gazetelerde "Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) basıldığı" yönündeki haberlere de değinen Elvan, şunları kaydetti: "Bu olaya açıklık getirmek istiyorum. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından hem casusluk soruşturması kapsamında hem de oradaki bazı verilerin, bilgilerin, geçmişe yönelik bazı verilerin, dinleme kayıtlarının silindiğine yönelik iddialar yer almıştı. Bir de birkaç tane çanak antenin bulunduğu, bu çanak antenler vasıtasıyla bilgiler aktarıldığı yönünde basında bilgiler yer almıştı. Bu çerçevede Başbakanlık Teftiş Kurulu çalışmasının ilk bölümünü tamamladı. Özellikle kayıtların silinmesine yönelik bölümünü tamamladı ve Bakanlığımıza bu raporu gönderdi. Biz de bunu Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirdik. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmüş olduğu soruşturma çerçevesinde, özellikle geçmişte yasal olmayan birtakım dinlemelerin söz konusu olup olmadığı, bunlar varsa bunların neler olduğu konusunda çalışmalarını yürütüyor. Bildiğim kadarıyla Başsavcılık bu çerçevede bir bilirkişi heyeti oluşturdu ve çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar çerçevesinde de Başsavcılık TİB'de gerekli incelemeleri yapmıştır. Geçmişe ait birtakım veri, kayıt varsa bunlar da güvence altına alabilecek şekilde çalışmalarına devam etmiştir. Yoksa TİB'e yönelik 'şu dönemde yapılan çalışmalar'ı içeren bir şey değildir. Başsavcılık tarafından, tamamiyle geçmişte yapılan, eğer varsa, yasadışı dinlemeler, kayıtların silinmesi ki o kayıtların silindiği tespit edilmiştir Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından, bunlara yönelik soruşturma devam etmektedir. Bu tamamiyle TİB Başkanlığımızın bilgisi dahilinde yapılan çalışmalardır."

Bakan Elvan, Anayasa Mahkemesi'nin Youtube kararına ilişkin bir soru üzerine ise "TİB Başkanlığının bana verdiği ifade 'henüz kararın kendilerine ulaşmadığı' şeklinde. Karar ulaştıktan sonra gereği yapılacaktır" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami