OKULLAR AÇILIYOR “16 EYLÜL DERSBAŞI TOPLANTISI” İBB’DE YAPILDI

Toplantıya İBB Genel Sekreter Yrd. Muzaffer Hacımustafaoğlu Başkanlığı’nda, Emniyet Müdürlüğü, , İETT Genel Müdürlüğü, Zabıta Daire Başkanlığı, Ulaşım Daire Başkanlığı, Yol Bakım Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Trafik Müdürlüğü, Alt Yapı Koordinasyon Müdürlüğü, Şehir Hatları, İDO, İSPARK, Ulaşım A.Ş, Otobüs A.Ş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Toplu Taşım Birliği, Umum Servis Araçları Esnaf Odası, Taksiciler Odası temsilcileri katıldı.

Bilindiği gibi öğrencilerin okullarına sorunsuz ulaşabilmesi için ulaşımın yanı sıra yol – kazı çalışmaları (İSKİ, İGDAŞ, BEDAŞ, Türk Telekom, AYEDAŞ vb.) okul açılış gününden önce bitirilecek. Bitirilmeyenler ise trafiği aksatmayacak şekilde ara verilecek. Herhangi bir kaza durumunda ise çok sayıda araç çekicisi hazır bulundurulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana arterlerdeki asfaltlama çalışmalarını GECE yaptığı için herhangi bir sorun ile karşılaşılmayacak.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN ALDIĞI KARARLA OKULLARIN AÇILDIĞI GÜN TOPLU TAŞIM ARAÇLARI (İETT, İHO, OTOBÜS A.Ş, ŞEHİR HATLARI, TRAMVAY, METROBÜS, METRO VE HAFİF METRO)06.00-13.00 SAATLERİ ARASINDA ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK.

2013-2014 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI’NDA TOPLAM 2MİLYON 700 BİN ÖĞRENCİ VE 104 BİN ÖĞRETMEN EĞİTİME BAŞLAYACAK.

5792 OKULDA 14.541 SERVİS ARACIYLA 298.080ÖĞRENCİ TAŞINMASI PLANLANIYOR.

 

* ÖĞRENCİ SERVİSLERİ, OKULLARIN AÇILDIĞI İLK GÜN TRAFİĞE BOŞ ÇIKMAMALARI İÇİN BİR HAFTA ÖNCEDEN ÖĞRENCİ KAYITLARINI BİTİRECEKLER. ÖĞRENCİLERİN ALINACAKLARI YERLER BELİRLENECEK.

 

* SERVİSLER MUTLAKA ÖĞRENCİYİ EVİNDEN ALIP, EVİNE BIRAKACAK. KESİNLİKLE ÖĞRENCİSİZ BOŞ OLARAK SERVİSE ÇIKMAYACAK.

* OKUL SERVİSLERİ, OKULLARIN AÇILDIĞI GÜN OKUL ÇEVRELERİNDEKİ İSPARK OTOPARKLARINDA SAAT 14.00’E KADAR ÜCRETSİZ ARAÇ PARK EDECEKLER.

* AYRICA, OKUL VE PERSONEL SERVİSLERİ DE TOPLU ULAŞIM ARAÇLARININ KULLANDIĞI OTOBÜS YOLU’NU KULLANABİLECEK.

* 9 NOKTADA ÜCRETSİZ ÇEKİCİ HİZMETİ DE VERİLECEK.

* ÇEKİCİ BEKLEME NOKTALARI:

AKOM, FSM KÖPRÜSÜ KAVACIK KAVŞAĞI, BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ ANADOLU YAKASI, KOZYATAĞI KÖPRÜALTI, TEPEÜSTÜ DUDULLU KAVŞAĞI, MAHMUTBEY KÖPRÜSÜ, OKMEYDANI ÇAĞLAYAN, İSTİNYE SARIYER, ÇIRPICI ZEYTİNBURNU.

* Otobüs durakları önlerine, yakınlarına park eden ticari taksi veya özel araçlara izin verilmeyecek. Buralara park ederek otobüslerin duraklara yanaşmalarını engelleyen araçlar çekilecek ve ceza uygulanacak.

* Toplu taşım araçlarının durak harici veya iki sıra oluşturarak yolcu indirme ve bindirme yapmalarına müsaade edilmeyecek. Kurallara uymayanlara ceza uygulanacak.

* İETT, METROBÜS HATTI VE OTOBÜSLERDE ek sefer koyacak.

* Şehir Hatları vapur seferleri arttırılacak.

* Metro, Hafif Metro-Füniküler azami sıktıkta sefer düzenleyecek.

* Trafik akışını sağlamak için 1.559 polis görev yapacak. Okulların açılacağı gün, büro hizmeti yapan polisler, İlçe Emniyet Müdürlükleri personeli anaarterlerde trafik düzenini sağlayacak.

* İl Jandarma Komutanlığı Sorumluluk Bölgesi’nde yaklaşık800 personelle (Emniyet, Trafik, Asayiş) görev yapacak.

* İstanbul genelindeki okullar çevresinde ara sokaklarda1.000 Zabıta Memuru trafik düzenlemesine yardımcı olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami