ŞEHİRLERARASI YOLA ÇIKACAKLAR DİKKAT. KGM. Karayolları Genel Müdürlüğünden Günlük yol bülteni

Karayolları Genel Müdürlüğü Yol Durumu Bülteni'ne alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/YolDanisma/GunlukYolDurumuBulteni.aspx

 

kar yağışı kapalı yollar ile ilgili görsel sonucu

YOLA ÇIKACAKLAR DİKKAT!

Kış Mevsiminde Yol Kullanıcılarının Bilmesi ve Yapması Gerekenler,

 Yolda kar yağışı ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi ile araçların önünü göremez hale geldiği durumlarda trafik güvenliği, kazaların önlenmesi, can ve mal güvenliği açısından yollar geçici süre trafiğe kapatılabilir.

 Tipili ve uzun kar yağışlarında kar ve buzla mücadele ekiplerinin yolu açmak ve güvenli hale getirmek için en yüksek performanslarını gösterseler bile, karayolunun normal duruma gelmesinde gecikmeler olabilir.

 Olumsuz hava şartlarının artması, kar yağışı, tipi ve aşırı buzlanmanın sürekliliği karayolunun kapanmasına sebep olabilir.  Yol sathına atılan tuzun -12 °C’ nin altındaki sıcaklıklarda buz ve karı eritme etkisi yoktur.

 Seyahat edilen yol güzergahında, bölgesel olarak hava koşulları hızlı değişkenlik gösterebilir.  Olumsuz kötü hava şartları nedeniyle kapatılan yol kesimlerinde yola girmek için ısrarcı olunmamalı, mahsur kalan araçların şerit ihlali yapmadan bulundukları şeridi terk edilmemeli ve görevlilere yardımcı olunmalıdır.

 Kar ve buzla mücadele araçları görüldüğü zaman yavaşlayıp geride kalınmalı ve sollama yapılmamalıdır. Çünkü önünüzdeki yolda kar temizlenmemiş olabilir.  Kışın seyahate çıkmadan önce seyahat güzergahı yol durumu ve hava durumu ile ilgili bilgi toplanmalı, araçta mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulundurulmalıdır.

 Kış lastiği olmayan ve donanımsız araçlarla yola çıkıldığında özellikle rampalarda lastiklere zincir takmak için durulduğunda, tır tabir edilen kamyonların kayarak yolu kapattıklarına sıkça rastlanmaktadır. Bu nedenle sürücülerin yağış esnasında; *Araç takip mesafelerin artırılmalı, *Hız azaltmalı, *Trafik işaret ve işaretçilerine uyulmalı, *Şerit ihlali yapmamalı, *Buzlanma olan kesimlerde, çok daha tedbirli ve dikkatli olunmalı, *Hava, yol, araç ve psikolojik durumlar dikkate almaları, yorgun ve uykusuz yola çıkmamaları, *Direksiyon başında cep telefonu ile görüşme, sigara içme gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçınmaları ve görevlilerin önerilerine uymaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami