TÜRSAB’tan Yunanistan Turları hakkında önemli duyuru

 

Yunanistan’a tur düzenleyen Türk seyahat acentalarına bağlı çalışan otobüslere sınır kapısında, Gümülcine – Kavala -Selanik güzergahında ve Selanik şehir merkezinde sıklıkla trafik kontrolü uygulandığı, otobüslerin trafik mevzuatına uymamaları nedeniyle ağır para cezaları kesildiği, ağır para cezalarını ödemeyen otobüs şoförlerinin plakalarını dahi alamadıkları, bunun sonucunda firmaların ve yolcuların mağdur oldukları belirtilmiştir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından Birliğimize iletilen yazıda; T.C. Selanik Başkonsolosluğu’nun Tanıtma Genel Müdürlüğü’ne göndermiş olduğu yazıda, Yunanistan’a tur düzenleyen Türk seyahat acentalarına bağlı çalışan otobüslere sınır kapısında, Gümülcine – Kavala – Selanik güzergahında ve Selanik şehir merkezinde sıklıkla trafik kontrolü uygulandığı, otobüslerin trafik mevzuatına uymamaları nedeniyle ağır para cezaları kesildiği, ağır para cezalarını ödemeyen otobüs şoförlerinin plakalarını dahi alamadıkları, bunun sonucunda firmaların ve yolcuların mağdur oldukları belirtilmiştir.

Yazıda devamla; Yunan polisinin yasaları uygulaması nedeniyle T.C. Selanik Başkonsolosluğu tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmadığı belirtilmekte olup, Yunan gümrük ve trafik mevzuatı gereğince yolcu taşıyan otobüslerimizde olması gereken evrak ve teçhizat aşağıda sıralanmıştır:

Gümrük için:

1-    Interbus

2-    Yurtdışı için yeşil kart (sigorta)

3-    Türk seyahat acentası tarafından hazırlanmış yolcu listesi

4-    Yunanistan’da işbirliği yapması gerekn acenta ile sözleşme (tasdikli)

 

Trafik kontrolü için:

1-    Takografın otobüsü kullanan şoföre ait olması,

2-    Otobüsün arka kısmında, arkadan gelen araçların sürücülerinin görebilmesi için 80 veya 90 km hız limiti etiketinin bulunması,

3-    Yangın söndürme cihazının bulundurulması ve dolum yılının otobüsün trafiğe çıktığı yıl olması gerektiği bildirilmiştir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami