Yeni FORD TRANSİT Görücüye çıktı


Türkmühendisler tarafından geliştirilen 7'nci nesil Transit'in ABD'de deneme üretimine başlandı. Toplam 1.1 milyar dolarlık yatırımla Ford Kansas Fabrikası'nda üretilen Gölcüklü Transit, yaz aylarında Amerikalı ve Kanadalı tüketicilerin beğenisine sunulacak. Yılın ikinci çeyreğinde Transit'in devreye girmesiyle Kansas Fabrikası üç vardiya çalışacak. ABD'de çok satan F-150 Pick-up modelinin de üretildiği fabrikada, Transit'in 2 bin 700 farklı versiyonu bantlardan inecek.

İSTİHDAM YÜZDE 35 ARTTI
Transit projesiyle fabrikadaki istihdam yüzde 35 civarında arttı. Fabrikada 2013 sonunda yaklaşık bin kişi Transit için işe alınırken, Mart 2014'te ise 175 kişi daha işbaşı yaptı. Dünyanın birçok ülkesi için Gölcük Ford Otosan tesislerinde üretilen 7'nci nesil Transit, Türkiye'den sonra dünyada ilk kez ABD'de üretiliyor. Çin'de ise otomobilin eski versiyonu üretimde. ABD'de üretimine başlanan Transit, Türk yan sanayi firmalarına ihracat kapısını da açtı. Ford Otosan ile birlikte 47 yan sanayi firması da Kansaslı Transit için parça üretip, ihraç edecek. 630 milyon dolarlık yatırımla yenilenen Transit'te 700 Türk malı parça kullanılıyor.

ABD'DE 'TRANSİT' İSTİHDAMI
Yeni Transit, Kansas Ford fabrikasında bin 200 kişiye iş olanağı sağladı. Böylece Ford, 4 bin 600 kişiyle, Kansas şehrindeki en büyük otomobil işvereni oldu. Bu yıl içinde 5 bin kişiyi işe alacak olan Ford, ABD'de son iki yılda 14 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Kaynak.www.sabah.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami