YHT Seferleri bu gün başlıyor. Ankara-İstanbul artık 3.5 saat


Ankara ile İstanbul arasındaki ulaşım süresini 3.5 saate düşürecek olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri bugün başlıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılacak hat, Türkiye demiryolu tarihinin en önemli yatırımlarından biri olarak tarihe geçecek. 

GÜNDE 12 SEFER 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bugün açılışı yapılacak Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının 6 gidiş, 6 geliş olmak üzere günde toplam 12 sefer yapacağını açıkladı. Bilet fiyatları için "Zarar etmeyeceğimiz makul bir rakam" ifadesini kullanan Elvan, fiyatı ise Başbakan'ın açıklayacağını söyledi. Gazetecilerle iftarda buluşan Bakan Elvan, bugün açılacak olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının test ve akreditasyon çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Kulislerde ise Erdoğan'ın bilet fiyatını 70 TL olarak açıklayacağı konuşuluyor. Ekonomi biletleri yemekli ve yemeksiz olarak iki türlü satılacak. Yemekli bilet almak isteyen yolcular 70+15 TL ödeyecek. Öğrenci, yaşlı, genç, gazi ve şehit yakınları gibi birçok kesime indirim yapılacak. 

9 HAT ENTEGRE EDİLDİ 
Demiryolu ile İstanbul'a gelecek yolcuların kolay ulaşımı için de düzenleme yapıldı. Pendik YHT İstasyonu'na Avrupa ve Anadolu yakasından 9 hat entegre edildi. Metro, metrobüs, Marmaray ve deniz yoluyla ulaşım olanağı sağlandı. İETT'de hızlı trene entegre otobüs seferleri belirledi. Bu hattan sonra Ankara-İstanbul arasındaki taşımacılığın yüzde 80'i demiryoluyla gerçekleşecek. 

TWİTTER'A TÜRKÇE DE İTİRAZ EDİLEBİLECEK
ElvanTwitter yetkililerinin ağustosta tekrar Türkiye'ye geleceğini belirterek, "Twitter'da Türkçe itiraz sitesinin hazırlıkları tamamlandı. Ülkemiz güçlü bir pazar. Onlar da burada olmak istiyor. Ofis açılması gibi birçok konuyu müzakere edeceğiz" şeklinde konuştu.

DİNLEME TALEBİ DÜŞTÜ
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın sisteminin 1 hafta süreyle devre dışı kaldığı iddialarına "Doğru değil" diyen Elvan, kurumun dinleme sayılarının da düştüğünü söyledi. Elvan, "Mart 2013'te 51 bin 413 dinleme talebi varken, bu yıl rakam 5 bin 114'e düştü" dedi.

TAVAN FİYAT DELİNİRSE SHGM'YE ŞİKAYET EDİN
Lütfi Elvan, havayolu şirketlerinin 309 TL olan tavan fiyat uygulamasını deldiği iddialarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. "Biletinizi internet üzerinden alın" diyen Bakan Elvan, şunları söyledi: "Acenteler bileti fazladan satma girişiminde olabilir. Binlerce acente olduğu için hepsini kontrol etmek zor. Vatandaşlar, 309 liranın üzerindeki satışlar için Türk Hava Yolları'na veya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) başvursun."

Kaynak.www.sabah.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami