Hava-İş, THY’ye uzlaşma için 3 Nisan’a kadar süre verdi

Hava-İş Sendikası resmi internet sitesinden duyurulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“THY A.O işletmesinde işverenin uzlaşmaz tutumu nedeniyle uyuşmazlıkta bulunan ve 14 bin THY işçisini ilgilendiren 24. Dönem toplu iş sözleşmesi ile ilgili olarak resmi arabulucu raporunun sendikamıza tebliğ edilmesi sonucu prosedür gereği 60 gün içinde GREV KARARI alınacak ve uygulanacaktır.

Her zaman söylediğimiz gibi grev Hava-İş sendikası için hiçbir zaman amaç olmamıştır. Ancak işverenler değişik dönemlerde Hava-İş’in bu iyi niyetli ve sağduyulu tavrını yanlış değerlendirmiş, Hava-İş sendikasının grev kelimesini blöf amaçlı kullandığını düşünmüş ancak çok büyük hayal kırıklıklarına uğramışlardır.

İşte Hava-İş sendikası bu iyi niyet ve sağduyulu tavrını bir kez daha ortaya koyarak grev kararı öncesi işverene bir fırsat daha tanımıştır.

Sendikamız Yönetim ve Başkanlar Kurulunun 27 Mart 2013 tarihinde yaptığı toplantıda grev kararı alınması ile ilgili konuyu değerlendirilmiş ve THY A.O yetkililerini resmi bir yazı ile Ulusal havayolumuz THY’nin alınacak bu grev kararı ile birlikte oluşabilecek rezervasyon kayıplarını Ulusal ve uluslararası alanda marka imajı ile ilgili oluşabilecek olumsuzlukları, Turizm ve ihracat konusunda yaşanacak sıkıntıları dikkate alarak, daha önemlisi işletmede iş huzuru ve barışının yeniden tesis edilmesi amacıyla masadaki tüm uyuşmazlık konularının taraflarca grev kararı alınmadan sonuçlandırılmasına bir fırsat sağlamak için, 29 Mart 2013 tarihinden itibaren en kısa sürede toplantıya davet etmiştir.

Ancak bu uzlaşma davetimiz kısa sürede yanıt bulmadığı takdirde sendikamız Yönetim Kurulu 3 Nisan 2013 tarihinde yeniden toplanacaktır.

THY A.O 24. Dönem toplu iş sözleşmesinde işverenin sendikanın üyelerinin talepleri olan yeni düzenlediği tekliflerini hiçbir şekilde tartışmaya yanaşmaması,
Yine bir önceki toplu iş sözleşmesinde tam da grev kararı aşamasında THY Yönetiminin bazı AKP milletvekillerine yasa teklifi verdirerek getirdikleri grev yasağı sonucu, bu grev yasağına demokratik hakla karşı çıkan 305 üyemizi işten çıkarması ve işten çıkarılan bu üyelerimizin bilirkişi raporları ve mahkeme kararları ile kesinleşen işe iade kararlarının uygulanmaması temel uyuşmazlık konularıdır.

HAVA-İŞ’İN TALEBİ NE?

Hava-İş’in açıklamasında sendikanın talepleri de şu şekilde sıralandı:

“Öncelikle işveren toplu iş sözleşme maddelerini dönem içinde tek taraflı ve keyfice çıkardığı ortaklık prosedürleri ile ihlal yoluna gitmektedir. Bu ihlalleri ortadan kaldırmak için çalışanların özlük haklarını ilgilendiren prosedürlerin sendikanın onayı alınarak yayınlanmasını talep ediyoruz.

THY A.O’da hızlı büyüme sonucu özellikle kabin memuru sayısında büyük bir açık oluşmuştur. İşveren bu açığı sendikasız, daha düşük ücret ve kötü çalışma koşullarında uçuş emniyetini risk edecek bir biçimde part time personelle kapatmak istemektedir. İşte sendikamız bu part time personelin toplu iş sözleşmesi kapsamına alınmasını talep etmektedir.

İşveren geçen dönem yeni aldığı personelin ortaklık dışındaki çalışma sürelerini ortaklık kıdemine dahil edecek bir madde düzenlenmesini sağlamıştır. Ancak şirkette yıllarca part time ve belirli süreli sözleşme ile çalışan kendi personelinin kıdem kayıplarını telafi etmemektedir. Bu kıdem kayıplarının giderilmesini talep etmekteyiz.”

Kaynak.www.turizmdebusabah.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami