Hava Yolunda Yurtiçi Yolcu Rakamları Belli Oldu

Yurtiçi yolcular hakkında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan 2. çeyrekte yurt içinde ikamet eden 14 milyon 116 bin kişi seyahate çıktı. Seyahate çıkan yurt içi yolcuların yaptıkları toplam seyahat sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 46,7 oranında artarak 17 milyon 731 bin rakamına ulaştı.

Havayolu yurtiçi yolcu
Yurtiçi yolcular havalimanı kuyruğunda

ORTALAMA HARCAMA 388 LİRA

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar 110 milyon 512 bin geceleme yaparken, ortalama geceleme sayısı 6,2, seyahat başına yapılan ortalama harcama ise 388 TL oldu.

PAKET TUR HARCAMALARI 564 MİLYON LİRA

Yerli turistlerin yaptıkları harcamalar, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 52,9 artarak 6 milyar 882 milyon TL’ye ulaştı. Bu harcamaların yüzde 91,8’ini kişisel harcamalar, yüzde 8,2’sini ise paket tur harcamaları oluşturdu.

YURTİÇİ YOLCULAR YİNE EN ÇOK EŞ, DOST VE AKRABALARI ZİYARET ETTİ

Yakınları ziyaret amacı ile yapılan seyahatler yüzde 68,6 ile ilk sırada yer aldı. İkinci sırada yüzde 19 ile “gezi, eğlence, tatil”, üçüncü sırada ise ile yüzde 5,5 ile sağlık konumlandı.

ARKADAŞ VE AKRABA EVLERİNDE KALDIK

Bu çeyrekte seyahate çıkanlar, 84 milyon 411 bin kez “arkadaş ve akraba evinde” kaldı. Konaklama türlerine göre geceleme sayısında ikinci sırada 10 milyon 592 bin geceleme ile “kendi evi” yer aldı. Otel gecelemeleri 8 milyon 336 bin geceleme sayısı ile üçüncü sırada yer aldı. (TurizmGüncel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami