Yerli Otomobil Tesla’yı Örnek Alacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yerli otomobil üretimi için  beş babayiğiti açıklamasının hemen ardından, yerli otomobile gösterilen kamuoyu ilgisi çığ gibi büyüyor.

Tamamen yerli sermaye, mühendislik ve tasarım ile ilerleyen projede üretilecek olan araçların tamamen elektrikli olması planlanıyor. Bugün Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ziyarette bulunan Amerikalı girişimci ve mucit Elon Musk‘ın da projeyi yakından takip ettiği ortaya çıktı. Bilindiği gibi Musk, Tesla isminde tamamen elektrikli araçlar üreten bir firmanın da sahibi.Kurumlar yerli otomobil siparişi vermeye başladı

Henüz tasarım aşamasında olan ve “Türkiye’nin otomobili” olarak da anılan projeye, şimdiden maddi destek yağmaya başladı. Aşağıda adı geçen kurum ve kuruluşlar toplamda 11 bin adet ön siparişi kamuoyuna duyurdular:

  • Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği
  • Anadolu Aslanları İşadamları Derneği
  • Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası
  • Mersin Girişimci İşadamları Derneği
  • Mersin Girişimci İşadamları Derneği
  • Sivas Belediyesi
  • Yenişehir Emlakçılar Derneği

Bu kurumların yanı sıra, Cumhurbaşkanı Erdoğan da, yerli otomobil satın alma taahhütünde bulunmuştu.

Yerli otomobil ve Tesla işbirliği
Yerli otomobil Tesla’yı örnek alacak.

Yerli otomobilin tasarım süreci tamamlandıktan sonra belirlenen otomobil markası adı altında bir önsipariş havuzu oluşturulması fikri benimseniyor. Aracın elektrikli olması durumu gibi, bu konuda da yine örnek Elon Musk’ın Tesla firması. Tesla, bu yıl piyasaya sürdüğü Tesla 3 modeli için bir yıl öncesinden 1000 dolarlık ön siparişler toplamıştı. Ağırlıklı olarak internet üzerinden satışı yapılan Tesla 3’ü satın almak isteyenler, araca ekletmek istedikleri ek donanıma göre 6 ile 12 ay arasında beklemek zorundalar.

Otomotiv sektöründe rekabet amaçlayan bir Türkiye

Yerli otomobil üretiminde özel sektör girişimcileri yalnız bırakılmıyor. 2018 yılı bütçe görüşmelerinde yerli otomobil projesine yapılacak maddi destekler de günceme geldi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin güçlü bir marka ve yüksek teknoloji ile ülke sınırlarını aşan ticari bir ürün haline gelmesinin hedeflendiğini söyledi. Bakan Özlü, ayrıca güncel teknoloji ve modern bir tasarım ile yerli otomobilin dünya otomotiv piyasasında tercih edilebilir olacağını dile getirdi.

Karşıt görüşler de var

On yıllık projeye bugüne kadar harcanan 40 milyon dolarlık bütçe, TBMM bütçe tartışmalarında yer aldı. CHP’li milletvekillerinin bu parayla alınan SAAB markalı proje otomobillerin ve Tübitak tarafından yapılan araştırma ve geliştirmenin çöpe gittiğini iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami