İzmir-Selanik Feribot Seferleri Başlıyor


İzmir’de Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile iki ülkeden 22 bakanın katılımıyla gerçekleştirilen Türk-Yunan Zirvesi’nde, ticari açıdan güzel gelişmeler kaydedildi. Ancak en çok yankı bulanı hiç kuşkusuz, İzmir-Selanik Feribot Seferi için atılan imzalar oldu. Anlaşmaya göre, İzmir-Selanik arasında haftanın 3 günü feribot seferi gerçekleştirilecek.

İzmir ve Selanik limanlarının, ‘kardeş liman’ ilan edildiği anlaşma çerçevesinde, feribot seferlerinin başlaması için iki ülke arasında iyi niyet protokolü imzalandı. Anlaşmanın detaylarına gelecek olursak:

İzmir ve Selanik arasında araç ve yolcu taşıyan ve ‘Ropax’ olarak adlandırılan bir gemi sefer yapacak. Başlangıç için düşünülen bu tek gemi, Yunanistan’a ait olacak. 10 araba, 40 TIR ve 300 yolcu kapasiteli olan Ropax, haftanın 3 günü seferlerini sürdürecek.

İzmir-Selanik Feribot yolculuğu 255 mil yani yaklaşık 10 saat sürecek. Ücretler kişi başı 70 Euro olarak belirlenirken, araç için 80 Euro, TIR için ise 500 Euro alınacak. Turistler, İzmir’den Selanik’e gidip tek gece kalıp dönebilecek. Sektörde heyecan yaratan İzmir-Selanik feribot yolculuğu için belirlenen başlangıç tarihi ise Nisan 2016. Yani, eğer anlaşmada bir değişiklik olmazsa, 1 ay sonra Selanik’e İzmir üzerinden ferbotla gidilebilecek.

1 milyonu aşkın turistin geçiş yapması beklenen İzmir-Selanik Feribot seferi ile birlikte turistik seyahatlerin yanı sıra iki ülke arasındaki ticaretin de gelişmesi gündemde. Feribot seferlerinin iki ülke arasındaki bavul ticaretini de artırması bekleniyor.

Kaynak.www.turizmglobal.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami