Kuzey Marmara Otoyolu açıldı…

Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanın da video konferans bağlantısı ile katıldığı Kuzey Marmara Otoyolu İzmit-Akyazı kesiminin açılışını gerçekleştirdi.

Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu sadece Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynuyor. Bugün de İzmit 1 Kavşağı-Akyazı arasında yer alan 72.72 km’lik en uzun kesimini hizmete alarak ticaretin kalbinde yer alan bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da video konferans bağlantısı ile katıldığı Kuzey Marmara Otoyolu İzmit-Akyazı kesiminin açılış törenine katıldı. Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu ile dünyaya örnek, tasarrufun önünü açan bir projenin hayata geçirildiğini kaydetti.

– “Yakın süreç içerisinde pek çok projeyi hizmete alacağız.”

Türkiye’yi dünyanın en büyük ekonomileri arasında hak ettiği konuma taşımak için, dünyanın en büyük projelerine imza attıklarını belirten Bakan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, İstanbul İzmir Otoyolu, İstanbul Havalimanı, Bakü Tiflis Kars Demiryolu, Ordu Giresun Havalimanı ve Yüksek Hızlı Tren hatları gibi büyük projeleri başarıyla bitirdik ve hizmete verdik. Halen ülkemizin dört bir yanında 3000’in üzerinde şantiyemizde on binlerce mühendisimiz, teknik personelimiz, işçilerimiz gece gündüz çalışıyorlar. Geçtiğimiz Çarşamba günü, yine sizin huzurlarınızda Ankara-Niğde Akıllı Otoyolu’nun son kısmı olan 2. kesimini açarak Otoyolun tamamını hizmete aldık. Aynı şekilde önümüzdeki yakın süreç içerisinde ise; pek çok projeyi hizmete alacağız.”

– “Otoyolumuz ile dünyaya örnek, tasarrufun önünü açan bir proje hayata geçirdik”

Kuzey Marmara Otoyolu’nun sadece Marmara’nın değil, tüm Avrasya Bölgesi’nin ulaşımında ve ticaretinde hayati bir rol oynadığının altını çizen Bakan Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu sayesinde; araçların şehir içi trafiğine girmeden, yüksek standartlı, kesintisiz, emniyetli ve konforlu bir yol ile transit geçişi sağlanacağını kaydetti.

Karaismailoğlu, “2016 yılından itibaren kısım kısım kullanıma açılan otoyolumuzun daha önce hizmete aldığımız 320 km’lik kesimlerinden sonra, bugün de İzmit 1 Kavşağı-Akyazı arasında yer alan 72.72 km’lik en uzun kesimini hizmete alarak ticaretin kalbinde yer alan bölgeyi kuşatan bir ulaşım koridorunu tamamlamış oluyoruz.  Bugün açılışı için bir arada olduğumuz 6. Kesimde; 4 adet viyadük, 64 adet köprü, 22 adet üstgeçit, 20 adet alt geçit, 179 adet menfez olmak üzere toplam 289 adet sanat yapısı bulunmaktadır.  Otoyolumuz ile yüksek standartlara sahip, dünyaya örnek ve tasarrufun önünü açan bir proje hayata geçirilmiştir.”

“Ülkemiz coğrafi olarak deprem olasılığının yüksek olduğu bir konumda. Bu nedenle projelerimizin her birinde, depreme karşı dayanıklılığı sağlayan en modern mühendislik yaklaşımları kullanılmaktadır. Kuzey Marmara Otoyolu, olası bir büyük depremde Marmara Bölgesi ve İstanbul’a hizmet verecektir.”19 ARALIK 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami