Türkiye’nin En Akıllı Otoyolu Hizmete Açıldı.

Bakan Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanımızın da video konferans bağlantısı ile katıldığı Ankara-Niğde Otoyolu’nun açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Karaismailoğlu yerli ve milli akıllı ulaşım sistemleri altyapısı ile donatılan Ankara-Niğde Otoyolu’nun  Türkiye’nin en akıllı otoyolu olarak hizmet vereceğini söyledi. Ankara-Niğde Otoyolu’nun Türkiye’nin aydınlık yarınlarının bir kanıtı niteliğinde olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, ‘’ 1,3 milyon metre fiber optik ağı ve yol boyunca yerleştirilen 500 trafik sensörü ile donatılan otoyolumuz, oluşabilecek tehlikeli durumlara karşı gerek operatörleri gerek sürücüleri uyaracak şekilde tasarlanmıştır’’ ifadelerini kullandı.

–         Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ile Tuz Gölü, Derinkuyu, Göreme ve Kapadokya otoyol bağlantısına kavuştu

Türkiye’nin yüksek ve iddialı hedefleriyle önlenemez bir büyüme ve gelişme içerisinde olduğunu dile getiren Karaismailoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, atılımcı geleneğimizi güçlendirerek, ulaştırma sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Her vazifeyi şevkle ve azimle yerine getirerek, pek çok projeyi tamamlıyor, pek çok yeniliğin de başlangıcını yapıyoruz. Yenilikçi projelerimizden biri olan Ankara-Niğde Akıllı Otoyolu’nu da bu inanç ve kararlılıkla tamamladık. 4 Eylül 2020 tarihinde otoyolumuzun 1. ve 3. kesimlerini hizmete açmıştık. 152 kilometre uzunluğundaki otoyolumuzun 2. kesimini de tamamladık ” diye konuştu.

– “Yerli ve milli akıllı ulaşım sistemleri altyapısı ile donatılan otoyolumuz Türkiye’nin en akıllı yolu olarak hizmet verecektir.”

Ankara-Niğde Akıllı Otoyolu’nun da başarıyla tamamlanan dev projeler arasında yerini aldığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bugün açılışını yaptığımız 2. Kesim ile Aksaray, Kırşehir, Nevşehir ile Tuz Gölü, Derinkuyu, Göreme ve Kapadokya gibi önemli turizm merkezleri de otoyol bağlantısına kavuşmuştur. Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar kesintisiz otoyol ağımız tamamlanmıştır. Hayata geçirdiğimiz tüm bu büyük projeler gibi Ankara-Niğde Akıllı Otoyolu da Türkiye’nin aydınlık yarınlarının bir kanıtı niteliğindedir. Yerli ve milli akıllı ulaşım sistemleri altyapısı ile donatılan otoyolumuz Türkiye’nin en akıllı yolu olarak hizmet verecektir. 1,3 milyon metre fiber optik ağı ve yol boyunca yerleştirilen 500 trafik sensörü ile donatılan otoyolumuz, oluşabilecek tehlikeli durumlara karşı gerek operatörleri gerek sürücüleri uyaracak şekilde tasarlanmıştır.”

– ‘’12 milyon 500bin metrekare alana peyzaj uygulaması yapılmıştır’’

Yapılan her bir projenin egzoz emisyonlarının düşürülmesine katkısının yanında çeşitli çevreci niteliklerinin bulunmasına da gayret ettiklerini ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Ankara-Niğde Akıllı Otoyolu Projesi’nde yapılan peyzaj işleri kapsamında, güzergah boyunca toplam 12 milyon 500 bin metrekare alana peyzaj uygulaması yapılmıştır. Bir milyon 819 bin metreküp alana bitkisel toprak serilmiştir. Güzergahımız boyunca toplam 6 milyon 462 bin fidan, çalı grupları ve yer örtücüler bulunan bitki dikimi devam etmektedir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışa telekonferans yöntemiyle katıldı.

Konuşmaların ardından Bakan Karaismailoğlu, aracının direksiyonuna geçerek tamamlanan Ankara-Niğde Otoyolu’nda deneme sürüşü yaptı.

Ankara-Niğde Otoyolu Nevşehir ekonomisine olumlu etkileri olacak - FİB  HABER, Nevşehir Haberleri16 ARALIK 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami