Sayısal Takoğraf verileri.TOBB Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi (STAUM)’a gönderilecek!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği takograf analizini başlattı. 40 ayrı noktada yapılacak analizlerin ilk yeri Kazan Ankara Lojistik Üssü’ne kuruldu.

Ä°lgili resim

Sayısal takograf kartı sahipleri, Sayısal takograf sürücü kartlarında kaydedilen verileri TOBB’a gönderecek. Bu uygulama, yük taşımacılığı yapan sürücü ve şirketlerin yanı sıra yolcu taşımacılığı yapan sürücü ve şirketler için de geçerli olacak.?

Bu kapsamda, sürücülerin kolay erişimine açık alanlarda TOBB ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı koordinasyonunda veri indirme kioskları yerleştirilecek. İlk aşamada 40 noktada kurulacak kioskların ilki Kazan Ankara Lojistik Üssü’nde kuruldu.

sayısal takoğraf ile ilgili görsel sonucu
TOBB Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden (STAUM) yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye’nin de taraf olduğu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Taşıtlarda Çalışan Personelin Çalışmalarına İlişkin Avrupa Anlaşması (AETR) hükümlerince zorunlu hale gelen sayısal takograf (ST) uygulaması kapsamında, ST sürücü, şirket, servis ve denetim kartlarının sahiplerine ulaştırılması ile ilgili iş ve işlemler TOBB tarafından yürütülüyor.

2017/KDGM-4/ST sayılı Genelgenin 5. Maddesi hükmünce ST kartı sahipleri, ST sürücü kartlarında kaydedilen verileri en çok 25 günde bir TOBB’a gönderecek. Bununla birlikte, ST sürücü kartlarında kaydedilen veriler, araç sahibi şirketler tarafından da Kart Verme Otoritesine gönderilecek. Araç yetki belgesi sahipleri, sürücülere ait verilerin aktarılmasından sürücüleriyle birlikte sorumlu olacak.

Söz konusu Genelgenin 5. Maddesinin 1. Paragrafına göre; yetki belgesi sahipleri, yetki belgesine kaydedilmiş araç ünitelerinde kaydedilen verileri, şirket kartı kullanmak suretiyle, geriye doğru 365 günlük veriyi içerecek şekilde ve üçer aylık periyotlarla dijital ortamda arşivleyecek ve bu veriyi ayda bir TOBB’a gönderecek.

Bu uygulama, yük taşımacılığı yapan sürücü ve şirketlerin yanı sıra yolcu taşımacılığı yapan sürücü ve şirketler için de geçerli olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Bitnami banner
Bitnami